Arena Design: edukacja, gwiazdy i… młode wzornictwo

Największa w Polsce meblowa impreza targowa to nie tylko okazja do zobaczenia tego, co przeciętne i zwykłe, ale też sposobność do tego, co wymyślają młodzi polscy projektanci. Ich specjalna prezentacja znajduje się na imprezie towarzyszącej o nazwie Arena Design.

Wydarzeniem pierwszego dnia na Arenie Design był wykład „Thinking and Making” Edwarda Barbera z londyńskiego Studia Barber & Osgerby. Uznany projektant przez prawie godzinę dzielił się swoimi doświadczeniami z gośćmi targowymi.

Edward Barber i Jay Osgerby swoje studio założyli w 1996 roku, po ukończeniu londyńskiej Royal College of Art. W ich dorobku są m.in. kolekcje dla takich marek, jak Knoll, Vitra, B & B Italia, Cappellini, Venini i Flos. Największe zainteresowanie gości MTP wzbudził jednak  proces projektowania i tworzenia pochodni na Igrzyska Olimpijskie w Londynie.

– W pracy projektanta podstawą jest umiejętność rysowania. Jeśli tego nie potrafisz nie przekażesz dalej swojego pomysłu. Najpierw rysunek, dopiero później komputer – przemawiał do zebranych Edward Barber.

Londyński projektant nie będzie jedynym gościem targów – swoje wykłady zaprezentują także Thomas Krarup z duńskiej pracowni Cobe oraz Juergen Mayer z Berlina. Do opowiedzenia o materiałach natomiast została zaproszona Ineke Hans.

Sporą aktywność można zaobserwować w przestrzeni zajmowanej przez Human Touch Group, która wpisuje się w koncept przenikania się biznesu i edukacji. Strefa jest wizytówka możliwości Grupy. Projekt przygotowało studio model:ina architekci mające siedzibę w Inkubatorze w Concordia Design. Serce strefy, czyli mobilna stacja kulinarna FoodLab, na co dzień znajduje się w restauracji Concordia Taste. W strefie można również obejrzeć wystawę przygotowaną przez studentów School of Form, którzy pracowali pod okiem Oskara Zięty. Do współpracy, zdobywania wiedzy i dyskusji zachęcały publiczność multimedialne prezentacje możliwości programowania Autodesk dla szkół średnich i wyższych oraz… druk czekolady w technologii 3D.

Niezwykle prezentuje się wystawa Viva Light, podczas której prezentowane są najnowsze rozwiązania materiałowe w oświetleniu, ale też nowości oświetleniowe firm polskich i zagranicznych. Pokazywane są także obiekty młodych grup projektowych, które zwracają uwagę świeżością podejścia do projektowania. Wystawa jest jednocześnie inauguracją szerszej inicjatywy, skupiającej i aktywizującej środowisko związane z przemysłem oświetleniowym.

Arena Design to także okazja do zapoznania się z ofertą edukacyjną – na tegorocznej edycji targów portfolio swoich studentów zaprezentuje aż 13 polskich uczelni i kierunków projektowych. Tradycyjnie także pokazywane są efekty współpracy na linii studenci-biznes w ramach Programu Edukacyjno-Projektowego PE-P. Tegoroczna odsłona funkcjonuje pod hasłem “Dom Polski_by PE-P”.