Pracownicy żłobków będą się szkolić na temat autyzmu

Specjalistyczna wiedza, które pomoże pracownikowi żłobka rozpoznać autyzm u podopiecznych na bardzo wczesnym etapie, by leczenie było jak najbardziej skuteczne – taki jest cel szkoleń, które miasto zamierza zorganizować dla pracowników swoich żłobków. Autyzm to nie jest niszowy problem – szacuje się, że z tą chorobą walczy obecnie około 5 mln Europejczyków.

W przypadku autyzmu grupę szczególnego ryzyka stanowią dzieci do piątego roku życia – im wcześniej zdiagnozuje się autyzm, tym więcej można zrobić, jeśli chodzi o leczenie dziecka. Tymczasem wiedza na ten temat nadal jest niewielka – także wśród pracowników placówek zajmujących się dziećmi z tej grupy wiekowej. To dlatego miasto Poznań oraz Wyższa Szkoła Uni Terra postanowiły zorganizować specjalistyczne szkolenia, by pracownicy żłobka nauczyli się jak najwcześniej rozpoznawać symptomy autyzmu. Odpowiednio wcześnie podjęte leczenie daje bowiem duże szanse na naprowadzenie zagrożonego dziecka na prawidłową ścieżkę rozwoju i uniknięcie przykrych skutków autyzmu.
 
– Inicjatywa polega na zadedykowaniu pracownikom żłobków cyklu szkoleń branżowych, które podniesie wiedzę naszego personelu – tłumaczy Agnieszka Pachciarz, wiceprezydent Poznania. – Celem jest również współpraca z rodzicami w tym zakresie oraz ukierunkowanie dalszego leczenia.

Innym zadaniem, jak mają spełnić szkolenia, jest odpowiednia wiedza w zakresie pracy z chorymi dziećmi.
– Najpierw, ktoś kto pracuje z dzieckiem musi je dobrze poznać, aby opracować metodę terapii w celu dostosowania malucha do przyszłych warunków życia – mówi doktor Justyna Leszka z Wyższej Szkoły Uni-Terra w Poznaniu – To jest indywidualna sprawa, która wymaga indywidualnego podejścia.

Należy również pamiętać o tym, że autyzm nie dotyczy tylko i wyłącznie najmłodszych ale również ich rodzin, które stają przed wyzwaniem opieki nad chorymi. Jak mówi doktor Justyna Leszka, w momencie, kiedy problem dotyka wiele rodzin, staje się tym samym problemem społecznym, z którym należy walczyć. Rodzice często nie wiedzą, do kogo zwrócić się o pomoc, z kim porozmawiać i wymienić się doświadczeniami. Podczas warsztatów opiekunowie przeszkoleni zostaną w zakresie profesjonalnego doradztwa oraz współpracy z rodzicami w celu komunikowania o rozwoju dziecka oraz o szczególnych obserwacjach na jego temat. Podjęte zostaną także tematy podniesienia wiedzy i świadomości rodziców.

Pilotażowe zajęcia zaplanowane są na 15 i 16 kwietnia w Wydziale Zdrowia i Spraw Społecznych. Szkolenie potrwa 4 godziny w ciągu jednego dnia, a skierowane będzie do 60 opiekunów, którzy pracować będą w dwóch grupach po 30 osób. Tematyka przewidziana podczas zajęć obejmować będzie między innymi pojęcie zagrożenia zaburzeniami w rozwoju dzieci poniżej 3 roku życia, charakterystyczne objawy choroby, wspomaganie rozwoju dzieci oraz postępowanie w przypadkach autyzmu. Jak informuje Agnieszka Pachciarz, w przyszłości nie wykluczone jest rozszerzenie przedsięwzięcia na opiekunów przedszkolnych.  

Warto przypomnieć, że od 2007 roku 2 kwietnia jest Światowym Dniem Świadomości Autyzmu. Święto, propagowane między innymi przez ONZ, stanowi okazję do podjęcia odpowiednich działań na rzecz chorych.