Ekologiczny ośmiokąt edukacyjny stanął na Starym Rynku

„Nie jestem jednorazowy, nie jestem jednorazowa!”- takie hasło można było usłyszeć w środę 10 czerwca na Starym Rynku. Nietypową lekcję ekologii zorganizowała fundacja ekologiczna “Arka” w ramach swojej ogólnopolskiej trasy ośmiokąta edukacyjnego.

Na Starym Rynku było w środowe południe głośno i kolorowo – fundacja ekologiczna Arka zaprosiła dzieci z przedszkola nr 31 na lekcję ekologii w plenerze. Ośmiokąt edukacyjny to przestrzenna instalacja, która uczy właściwej segregacji śmieci. Niestandardową lekcję poprzedził widowiskowy happening „Wszystkie kolory recyklingu”, w którym wzięły udział dzieci z przedszkola nr 31.

Organizatorzy chcieli w ten sposób zwrócić uwagę na to, jak ważne jest edukowanie dzieci i dorosłych. Nawet najlepsze systemy nie zadziałają bowiem, jeśli ludzie nie będą odpowiednio poinformowani i wyedukowani.
– To nasz nowy pomysł na prowadzenie nieszablonowej edukacji ekologicznej, w szkole takie zwykłe lekcje mogą dzieciaki trochę nudzić. Naszą lekcję zaczynamy od ruchu, przygotowaliśmy happening, dzieciaki mogą z nami trochę pokrzyczeć, a później zapraszamy je na lekcję ekologiczną, z poszczególnych plansz dowiedzą się rzeczy, które mogą im się przydać nawet teraz – przekonywał Krystian Biłek, członek fundacji ekologicznej “Arka”. – Zasadę 3R, czyli “reduce, reuse, recycle” wyjaśniamy m.in. na przykładzie wody mineralnej, że można kupić pięć litrów wody w jednym baniaku pięciolitrowym, a można kupić pięć litrów w dziesięciu butelkach półlitrowych i wówczas produkujemy dużo więcej śmieci, dużo więcej plastiku.

Dlaczego akcja jest tak ważna? Regularne edukowanie społeczeństwa w temacie gospodarki odpadami jest niezwykle istotne. W Polsce na wysypiska wciąż trafia aż 70 proc. śmieci, podczas gdy w Niemczech, Holandii czy Szwecji jest to tylko 1 proc. By te dane uległy zmianie, potrzebna jest zmiana nawyków Polaków poprzez uświadamianie im szkodliwości składowania odpadów.
– Dziesięć lat temu trudno nas było namówić do segregowania śmieci, do recyklingu, a teraz wydaje nam się to oczywiste, weszła ustawa śmieciowa i praktycznie każdy z nas, kto chce płacić mniej stara się segregować te śmieci, lepiej lub gorzej. Jednak problem śmieci nie znika wraz z ich segregowaniem, ponieważ śmieci na całym świecie przybywa – mówi Piotr Sokół, kolejny przedstawiciel fundacji “Arka” – Chcemy uczyć młodych ludzi, a przez nich również tych starszych, jak radzić sobie ze śmieciami, skąd one się biorą i co się z tymi śmieciami niestety dzieje, jeżeli nimi źle gospodarujemy, wrzucamy do pieca, czy próbujemy się ich pozbyć na dzikim wysypisku.

Fundacja ekologiczna “Arka” zorganizowała prezentację przed ratuszem wraz z zaprzyjaźnionym przedszkolem nr 31, ale do udziału w w happeningu i ekologicznej lekcji zapraszane były również dzieci, które znajdowały się akurat na Starym Rynku.
– Chcemy, żeby jak najwięcej osób poznało zasadę 3R i zaczęło ją stosować w swoim życiu – komentuje Piotr Sokół. – Jak ograniczać ilość odpadów, jak segregować i jak postępować z odpadami już na etapie zakupów w sklepie.

Fundacja odwiedziła już Opole, Bielsko-Białą, Łódź, Koszalin, Bydgoszcz, Radom, Sopot, Kielce, Olsztyn i Białystok. Cała trasa jest organizowana w ramach Ogólnopolskiej kampanii „Nie bądź jednorazowy”, w której w ciągu całego roku organizowane są happeningi, wystawy i warsztaty w największych miastach w Polsce. W kampanii realizowane są także akcje „365 reklamówek śmieci”, „Listy dla Ziemi” oraz pokazy „Mobilnej Wystawy Edukacyjnej”.