Wtorek z Transatlantykiem – Talking Piano, kino kulinarne i moc innych atrakcji

Wtorek na Transatlantyku to pierwsze w tym roku spotkanie Talking Piano. W Nowym Kinie Pałacowym i Concordia Taste odbędzie się trzeci pokaz i kolacja Kina Kulinarnego, z menu Aleksandra Barona, zainspirowanym duńskim dokumentem “Good Things Await”. Do CK Zamek zapraszamy na liczne panele i spotkania, w tym pokaz “Polskich Krótkich Metraży”. A festiwalowe kina czekają na widzów z kolejnymi seansami największych hitów Transatlantyku.

Film
Czwartego dnia festiwalu zapraszamy na kolejne pokazy takich filmowych hitów, jak wzruszający “Prawie jak matka” doceniony na Berlinale oraz zaskoczenie festiwalu w Sundance “Umrika”, komediodramat o młodym Hindusie, który udaje się do Ameryki w poszukiwaniu lepszego życia. Wszyscy, którzy nie mogli być na poniedziałkowym pokazie “No Kidding? Me Too!”, mogą nadrobić zaległości we wtorek o g. 17:00 (Multikino 51). Po pokazie twórca odpowie na wszystkie pytania zadane przez publiczność.

W Kinie Rialto zapraszamy na premierę w ramach cyklu Sacrum. O g. 20:00 zostanie wyświetlony libański dramat “Anioł”. W Kinie Muza wtorek upłynie pod znakiem kolejnych seansów sekcji SPORT i Kina Klasy B. Widzowie zobaczą m.in. “Towarzystwo” i “For the Love of Mud”, a o g. 17:30 ponownie kultowe “Robale”.

Popularne wśród Poznaniaków Transatlantyk: Mobilne Kino Škody zaparkuje we wtorek w Amfiteatrze w Parku nad Wartą. Na ekranie o g. 21:30 film Quentina Tarantino “Jackie Brown” z nagrodzoną Srebrnym Niedźwiedziem rolą Samuela L. Jacksona.

Kino kulinarne
Trzeci wieczór Kina Kulinarnego rozpocznie projekcja filmu „Good Things Await” w reżyserii Phie Ambo. O g. 18:30 w Nowym Kinie Pałacowym widzowie zobaczą historię jednego z ostatnich duńskich rolników idealistów. Produkowane przez niego towary są najwyższej jakości i trafiają do najlepszych restauracji w kraju, ale władze grożą mu wycofaniem pozwolenia na hodowlę bydła. Inspirowaną obrazem wtorkową kolację w Concordia Taste przygotuje szef kuchni Aleksander Baron, a w menu znajdą się m.in. barszcz na kwaszonych burakach i ogonach wołowych, uszka z masłem, stek z Czerwonego Angusa palony w słomie oraz kiełbasa z wędzonej śmietany i sezonowych owoców.

Edukacja & Inspiracje
Jednym z najciekawszych wydarzeń edukacyjnych festiwalowego wtorku będzie z pewnością “Talking Piano”. Bardzo popularna w ubiegłym roku formuła rozmowy kompozytora z publicznością rozpocznie się o g. 20:00 w Sali Wielkiej CK Zamek. Wtorkowe spotkanie poprowadzi znany dziennikarz muzyczny Tim Burden, a za fortepianem zasiądzie w tym roku zdobywca Emmy – kompozytor, montażysta muzyki i producent Curt Sobel.

Piąty dzień festiwalu upłynie w CK Zamek pod znakiem spotkań. O g. 13:00 o fenomenie Łódzkiej Szkoły Filmowej opowie jej rektor Mariusz Grzegorzek (Nowe Kino Pałacowe), natomiast godzinę później o kształceniu filmowców w Poznaniu porozmawiają przedstawiciele STA, Collegium Da Vinci, UAP i UAM.

11 sierpnia absolutnie nie można przegapić bezpłatnej projekcji “Idą Młodzi!”, połączonej ze spotkaniem z polskimi reżyserami młodego pokolenia – Teresą Czepiec, Bartkiem Kulasem, Piotrem Domalewskim, Miłoszem Sakowskim oraz Pawłem Maśloną (“Polskie Krótkie Metraże”, Sala Wielka, g. 16:00). O g. 17:00 w Scenie Nowej rozpocznie się ostatnie w tym dniu spotkanie branżowe polskich kompozytorów.

O g. 14:00 uczestnicy Master Class Waldemara Kalinowskiego poznają kulisy tworzenia scenografii w aspekcie zdjęć, ścieżki dźwiękowej i aktorów. Na warsztaty z developmentu filmowego zaprasza we wtorek Ewa Pytka (g. 11:00, Nowe Kino Pałacowe), a o kolażu cyfrowym jako formie wypowiedzi artystycznej opowie Paweł Król, autor tegorocznego plakatu festiwalowego (g. 11:30, Scena Nowa).

Ciekawą pozycją wtorkowych wydarzeń edukacyjnych będzie kolejny darmowy pokaz w Nowym Kinie Pałacowym. O g. 14:30 publiczność obejrzy hit lat 80-tych “Rain Man”. Po seansie odbędzie się panel dyskusyjny “Autyzm w filmie vs rzeczywistość” z udziałem: Marii Hampelskiej, współorganizatorki akcji Rozkrzycz Autyzm, dr. Anety Wojciechowskiej z UAM oraz Ryszarda Korbika – taty 10 letniej, autystycznej Agnieszki.

Wtorek i środa to także kolejne warsztaty dla dzieci, tym razem z animacji poklatkowej. Najmłodszym uczestnikom festiwalu techniki animacji zdradzi Monika Kuczyniecka, absolwentka poznańskiego ASP, autorka wielu filmów animowanych.

Plac Wolności
We wtorek, 11 sierpnia Łóżkoteka od g. 11:00 zaprasza najmłodszych na słuchowiska. W repertuarze m.in. “Gwiezdny pył”, “Dzieci z Bullerbyn” czy “Miś zwany Pddington”. Dla dorosłych przygotowaliśmy świetną dawkę fantastyki, czyli “Metro 2033”, “Blade Runner. Czy androidy marzą o elektrycznych owcach” oraz “The Walking Dead 5”. O g. 17:00 dr Wiesław Kot z Uniwersytetu SWPS opowie o najbardziej “Zakłamanych scenach w polskim kinie”. Łóżkowe seanse o g. 20:00 rozpocznie film o seksualnych fantazjach “To właśnie seks”. O g. 22:00 w łóżku zagości “Fantastyczny Pan Lis”, a o północy będzie można uciec w świat wyobraźni razem z Walterem Mitty’m (“Sekretne życie Waltera Mitty”). Po wielu filmowych i edukacyjnych wydarzeniach zapraszamy na zielone schody Klubu Festiwalowego, gdzie będzie można bawić się na Silent Disco.

Program TRANSATLANTYK Festival 2015 jest dostępny na stronie www.transatlantyk.org.