Co wspólnego ma maraton z festiwalem teatralnym Malta?

Festiwal teatralny Malta zostanie głównym bohaterem tegorocznego medalu, który będzie przyznawany za przebiegnięcie poznańskiego maratonu.

Maraton poznański od 16 lat łączy ze sobą ludzi z ogromną pasją do biegania i tworzy dla nich wydarzenie, które emanuje entuzjazmem, energią i integracją. Uczestnicy biegu dekorowani są na pamiątkę medalem, który za każdym razem nawiązuje do szczególnych chwil z historii stolicy Wielkopolski. W tym roku na medalu maratońskim znajdzie swoje odbicie 25-letnia historia, równie magicznej co maraton, flagowej poznańskiej imprezy – Malta Festival Poznań.

Międzynarodowy Festiwal Teatralny Malta powstał w 1991 roku. W pierwszych latach istnienia festiwalu tereny wokół toru wioślarskiego oraz samo jezioro Malta (od którego swoją nazwę wzięło to wydarzenie) były miejscem barwnych pochodów, pełnych rozmachu plenerowych inscenizacji w wykonaniu grup teatralnych z całego świata.

W teatralne sceny zmieniały się także poznańskie rynki, ulice i skwery, gdzie odbywały się kameralne, spontaniczne akcje angażujące przypadkowych przechodniów. Dziesiątki tysięcy poznaniaków brały udział w pierwszych w Polsce spektaklach światowej sławy grup teatralnych i w koncertach takich gwiazd muzycznych, jak Faith no More, Portishead, Michael Nyman, Manu Chao czy Buena Vista Social Club.

Malta Festival Poznań jest synonimem nowatorskiego podejścia do procesu twórczego, w którym obok aktorów biorą udział amatorzy  – młodzież, lokalni mieszkańcy i przypadkowi widzowie. W ten sposób na kilkanaście dni miasto zaczyna bić rytmem Festiwalu, a mieszkańcy „oddychają” sztuką. I choć otwarcie mówi się, że obecny kształt festiwalu ma się nijak do tego dawnego, to jednak renoma i magia pozostała.

Podobną magią charakteryzuje się PKO Poznań Maraton, który na jeden weekend w roku zamienia miasto w wielkopolską stolicę sportu, a jego mieszkańcy zarażają się od maratończyków nawykiem aktywnego spędzania czasu. Na starcie stają obok siebie zawodowcy i amatorzy, a wzdłuż trasy ustawiają się tłumnie lokalni mieszkańcy i przypadkowi przechodnie.

I tak jak podczas Malta Festival Poznań, tak podczas maratonu rozgrywa się na ulicach miasta pokaz indywidualnych umiejętności, w trakcie którego biegacze (niejako aktorzy) potrzebują do ukończenia zawodów (spektaklu) wsparcia kibiców (widowni). Nikogo nie powinien zatem dziwić fakt, że 16. PKO Poznań Maraton postanowił uczcić tę wyjątkową, bo aż 25. rocznicę istnienia festiwalu Malta, upamiętniając ją na medalu.

– Mamy nadzieję, że dla każdego z uczestników tegorocznej edycji, medal ten będzie nie tylko symbolem ukończonego królewskiego dystansu, ale również wspomnieniem wszystkich wydarzeń i niesamowitej atmosfery, których biegacze będą uczestnikami w dniu 11 października w Poznaniu –  mówi Łukasz Miadziołko, dyrektor maratonu.