Mobbing w urzędzie miasta? Są kontrole

Anonimowe doniesienia medialne spowodowały uruchomienie specjalnej procedury w Gabinecie Prezydenta Poznania, w wyniku której mają zostać zbadane zarzuty mobbingu. Sytuację w urzędzie zamierza sprawdzić także Państwowa Inspekcja Pracy.

Przypomnijmy: doniesienia, jakoby w Gabinecie Prezydenta Poznania dochodziło do nieprawidłowości, pojawiły się w mediach w połowie lipca. Anonimowa grupa pracowników urzędu miała wysłać wiadomość, jakoby pracownicy byli zastraszani, a ich korespondencja przeglądana w sposób nieuprawniony. Według ich relacji, w urzędzie trwa szukanie „haków”.

Na wtorkowej sesji rady miasta temat domniemanego mobbingu wywołał Marek Sternalski, szef klubu radnych PO. Odniósł się do sytuacji, po której jedna z pracownic gabinetu prezydenta, po rozmowie z przełożonym, trafiła do szpitala.
– Sytuacja, w której pracownica urzędu trafia do szpitala, to nie jest sytuacja, z którą radni powinni się zgodzić – podkreślał Sternalski. – Szczególnie, że jest to osoba, którą radni znają z długoletniej dobrej pracy w urzędzie. Byłoby wielką niesprawiedliwością, by uwierzyć w tezę, że jedynym powodem tego wydarzenia była dyskusja o jej podwyżce. To jest niegodziwe, żeby sprowadzać sytuację do tego argumentu, dlatego że w ten sposób niszczy się jej przyszły życiorys.

Tymczasem o wszczęciu procedury kontrolnej poinformowali także urzędnicy:
– Wdrożono stosowne procedury w formie “Zasad przeciwdziałania zjawiskom dyskryminacji, mobbingu, molestowania i molestowania seksualnego”, stanowiących jeden z załączników do Regulaminu Pracy – informuje Hanna Surma, rzeczniczka prasowa prezydenta.

To jednak nie koniec – w związku z doniesieniami medialnymi w urzędzie podjęto kroki wyjaśniające sytuację.
– Sekretarz Miasta powołał zespół ds. oceny informacji dotyczących mobbingu w Gabinecie Prezydenta – kontynuuje Hanna Surma. – W jego skład wchodzi przedstawiciel Oddziału Rozwoju Kadr, związków zawodowych oraz radca prawny. Do tej pory Zespół przeprowadził badania ankietowe wśród pracowników Gabinetu Prezydenta, a obecnie prowadzi rozmowy z kadrą kierowniczą. Przede wszystkim należy stwierdzić, czy badana sytuacja to niekorzystnie odbierane przez pracowników działania związane z zmianami organizacyjnymi w Gabinecie, nową kadrą kierowniczą, formułującą oczekiwania innych standardów organizacji pracy czy celowe, niewłaściwe oddziaływanie na pracowników.

Z pracownikami gabinetu miał też spotkać się osobiście prezydent Jaśkowiak, który zarekomendował szkolenie integracyjne dla wszystkich pracowników swojego gabinetu. Ponadto wkrótce ma zostać przeprowadzone szkolenie dla kadry kierowniczej całego urzędu na temat zjawiska dyskryminacji i mobbingu w relacjach pracowniczych.

Działania te nie zatrzymają kontroli zapowiedzianej przez Państwową Inspekcję Pracy. Ta, jak informuje Radio Merkury, ma się pojawić w urzędzie już w tym tygodniu.