Będzie remont Składowej. Poznań przestanie się wstydzić?

W poniedziałek, 26 października, pisaliśmy o ulicy Składowej i związanych z nią problemach, na które skarżą się radni ze Starego Miasta i Wildy. Chodziło przede wszystkim o opłakany stan jej brukowanego odcinka i pobliskiego chodnika. Wkrótce ma się to jednak zmienić. Jak poinformował nas Zarząd Dróg Miejskich, ulica niebawem ma zostać przebudowana.

“Wspólny wstyd całego Poznania” – radni ze Starego Miasta i Wildy nie przebierają w słowach, mówiąc o ul. Składowej. W informacji, jaką w poniezdiałek, 26 października, przesłali do naszej redakcji, skarżyli się na jej fatalny stan. Zwracali uwagę przede wszystkim na nierówne kocie łby, którymi wybrukowana jest większa część ulicy, a także na dziurawe chodniki, w okresie jesienno-zimowym zmieniające się w błotnistą ścieżkę i mocno utrudniające poruszanie się pieszym. Ich zaniepokojenie było tym większe, że wzdłuż ul. Składowej prowadzi najkrótsza droga łącząca centrum miasta z dworcem PKP i PKS. Konieczność zmiany tego kłopotliwego dla mieszkańców Poznania stanu rzeczy radni mocno akcentowali w swoich wypowiezdiach.

– Być może deweloper powinien zainwestować w naprawę Składowej – sugerowała Małgorzata Osińska, staromiejska radna. Jak poinformował nas Zarząd dróg Miejskich, do którego zwróciliśmy się z pytaniem dotyczącym planów związanych z ul. Składową, tak właśnie się stanie. Przebudowa ulicy jest kwestią czasu, a koszt remontu ma pokryć inwestor pobliskiego zespołu budynków biurowo-usługowo-hotelowych.

– ZDM uzgodnił projekt budowlany przebudowy brukowego odcinka ulicy Składowej – informuje Tomasz Libich, rzecznik prasowy ZDM-u. – Ulicę przebuduje na swój koszt inwestor zespołu budynków biurowo-usługowo-hotelowych. Zgodnie z umową inwestor jest zobowiązany do przebudowy jezdni ulicy Składowej na odcinku posiadającym obecnie nawierzchnię brukową wraz z budową na tym odcinku chodników i zjazdów na przyległe nieruchomości w celu dostosowania ulicy do wzmożonego ruchu samochodowego oraz pieszego, który będzie generowany przez planowaną zabudowę. Projekt przewiduje również zieleń przyuliczną.

Inwestycja z pewnością ułatwi życie nie tylko poznaniakom, ale też podróżnym, dla których możliwość szybkiego i wygodnego przedostania się z dworca PKP lub PKS do centrum miasta ma bardzo duże znaczenie. Trzeba też pamiętać o mieszkańcach okolic ul. Składowej. Ci skarżyli się na duży hałas generowany przez auta przejeżdżające nierówną, brukowaną nawierzchnią. W tym kontekście na pewno sporo się zmieni. Ale czy to koniec kłopotliwych kwestii związanych z ul. Składową? Radni mają w tym przypadku więcej powodów do zmartwień.

– Teoretycznie część przed Poznań City Center wygląda przyzwoicie, ale to miejsce, gdzie swoje potrzeby fizjologiczne załatwiają podróżni z pobliskich krajowych i międzynarodowych przystanków autobusowych. Latem trudno opisać fetor, który tam panuje – mówi Małgorzata Osińska. Obecność kloszardów i bałagan będący ich udziałem mocno psuje obraz ul. Składowej, tak ważnej dla ogólnego wizerunku naszego miasta. ZDM robi, co może, by utrzymać ją w możliwie jak najlepszym stanie. Trudno jednak oprzeć się wrażeniu, że nieco przypomina to walkę z wiatrakami…

– Z uwagi na zaistniałą sytuację miejsce to jest sprzątane planowo trzy razy w tygodniu – mówi Tomasz Libich i podkreśla, że ZDM zleca dodtkowo interwencyjne sprzątania ul. Składowej oraz mycie specjalnymi środkami pochłaniającymi nieprzyjemne zapachy. Miejmy nadzieję, że po jej remoncie nie będzie to już potrzebne. Kiedy się rozpocznie, jeszcze nie wiemy. Ale to, że będzie, to bardzo pozytywna wiadomość.