Dowiedz się, co słychać w niemieckiej kinematografii

O czym krecą filmy nasi zachodni sąsiedzi i czy mogą nas zainteresować? Można to sprawdzić wybierając się na seanse w ramach Tygodnia Filmu Niemieckiego. Od poniedziałku 16 listopada kino Muza pokaże najciekawsze i najnowsze produkcje niemieckich twórców. Wiele z wybranych tytułów nie było do tej pory prezentowanych w Polsce!

Przegląd zainauguruje najnowszy film Sebastiana Schippera “Victoria”, który w konkursie głównym tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Berlinale odniósł wielki sukces i został nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem. Widzów i krytyków zachwyciła w nim historia jednej berlińskiej nocy sfilmowana jednym ujęciem kamery bez montażu. W czasie Tygodnia Filmu Niemieckiego 2015 będzie miała miejsce polska premiera tego obrazu.

Hitem przeglądu jest również niemiecki kandydat do Oscara w kategorii filmów nieanglojęzycznych – “Labirynt kłamstw”. To historia młodego prawnika (w tej roli Alexander Fehling), który na przełomie lat 50. i 60. w Niemczech odkrywa “tajemnicę” Auschwitz. Wbrew kolegom z pracy postanawia zająć się sprawą pracownika szkoły, kiedyś obozowego strażnika. Przesłuchując byłych więźniów oraz wertując strony kartek w archiwach, poznaje smutną prawdę.

Kolejny rozdział niemieckiej historii obrazuje film “Jesteśmy młodzi, jesteśmy silni” w reżyserii Burhana Qurbaniego, którego rodzice przyjechali do Niemiec z Afganistanu. Film oparty jest na prawdziwych wydarzeniach, jakie miały miejsce w ośrodku dla cudzoziemców w Rostocku-Lichtenhage na początku lat 90. Zjednoczone Niemcy dość szybko ocknęły się z zachwytu konsumpcjonizmem, więc kilkoro zniesmaczonych życiem młodych ludzi swoje rozczarowanie oraz frustrację wyładowało m.in. na Wietnamczykach sprowadzonych wcześniej do NRD przez ówczesne władze.

Kolejne filmy prezentowane podczas przeglądu to: “Pani Müller musi odejść” – komedia o nauczycielce z Drezna, którą komitet rodzicielski próbuje zmusić do opuszczenia szkoły, “Czas kanibali”, dobitnie pokazujący dokąd podąża współczesne zachodnie społeczeństwo oraz dokument “Art War” ukazujący działania ulicznych artystów podczas arabskiej wiosny w Egipcie, kiedy zwykły mur dał im możliwość walki o wolność.

W podobnym, bo artystycznym klimacie zrealizowany został także dramat “Elixir”, którego reżyserem jest Brodie Higgs. Przedstawia grupę twórców mieszkających w Berlinie, którzy chcąc móc żyć ze swojej pracy, solidaryzują się i przygotowują akcję, która ma zakłócić pokaz mody sławnego projektanta.

Tydzień Filmu Niemieckiego odbędzie się od poniedziałku 16 listopada do niedzieli 22 listopada w kinie Muza. Wszystkie filmy wyświetlone zostaną w niemieckiej lub angielskiej wersji językowej z napisami w języku polskim. Bilety 10 zł.

Program:
16.11, godz. 19:00
“Victoria”
reż. Sebastian Schipper, 140 min. (przedpremiera)
Niemiecką “Victorię” Sebastiana Schippera ogląda się w ciszy i skupieniu. Już od pierwszej, hipnotyzującej, energetyczne sceny wiadomo, że tego filmu nie da się zbagatelizować.

17.11, godz. 19:00
“Labirynt Kłamstw”
reż. Giulio Ricciarelli, 123 min.
Rok 1958. Młody prokurator usiłuje pociągnąć do odpowiedzialności sprawców cierpienia w Oświęcimiu.

18.11, godz. 19:00
“Czas kanibali”
reż. Johannes Naber, 93 min.
Czas kanibali to wspaniale napisana i zagrana satyra na współczesne zachodnie społeczeństwo, jego arogancję, butę i poczucie wyższości wobec reszty biedniejszego świata.

19.11, godz. 19:00
“Pani Muller musi odejść”
reż. Sönke Wortmann, 88 min.
Pięcioosobowy komitet rodzicielski, upoważniony przez pozostałych opiekunów uczniów, umawia się w wolną od lekcji sobotę z nauczycielką, aby poinformować ją, że żądają jej odejścia ze szkoły.

20.11, godz. 19:00
“Jesteśmy młodzi, jeśteśmy silni”
reż. Burhan Qurbani, 128 min.
Po rauszu wywołanym nieoczekiwanym zjednoczeniem Niemiec i krótkotrwałym zachwytem konsumpcyjnym stylem życia zachodnich braci większość mieszkańców byłej NRD czekała frustracja i rozczarowanie.

21.11, godz. 19:00
“Elixir”
reż. Brodie Higgis, 111 min.
André jest właścicielem mieszkania położonego na terenie starej, berlińskiej fabryki, w którym stworzył artystyczną kolonię.

22.11, godz. 19:00
“Art war”
reż. Marco Wilms, 93 min.
Reżyser dokumentuje działania ulicznych artystów, którzy wykorzystują miejskie mury do walki o wolność, godność i demokrację.