Idea powstałego w Koszalinie Europejskiego Festiwalu Filmowego Integracja Ty i Ja, od 13 lat wciąż jest tama sama. To integracja przez sztukę, przede wszystkim filmową, choć w programie festiwalu swoje miejsce mają też inne jej dziedziny: muzyka, teatr, plastyka, a w ostatnich latach też performance i happening. Prezentowani są artyści niepełnosprawni, ich dokonania, sukcesy i talenty.
Europejski Festiwal Filmowy Integracja Ty i Ja w 2016 roku odbędzie się po raz trzynasty. Przed ponad dekadę zdążył przetrzeć szlaki tematowi niepełnosprawności w mediach, kulturze, przestrzeni społecznej. Nie tylko w koszalińskiej, ale również polskiej i europejskiej, będąc inspiracją dla kilkudziesięciu podmiotów organizujących równolegle do głównej edycji Małe Festiwale Ty i Ja w ponad trzydziestu miejscowowściach.
– Trzykrotnie gościliśmy w Parlamencie Europejskim i Londynie, a w 2015 roku także we Włoszech, Hiszpanii, Chorwacji i na Litwie. Mamy wiernych widzów, sympatyków i przyjaciół w Polsce i za granicą. – informują organizatorzy. – Współpracujemy z fundacjami, stowarzyszeniami, organizacjami działającymi na rzecz integracji i osób niepełnosprawnych.
Tegoroczny EFF Integracja Ty i Ja odbędzie się pod hasłem “Mistrzowie sportu, mistrzowie życia”, które jest nawiązaniem do trwających równolegle do festiwalu Igrzysk Paraolimpijskich w Rio de Janeiro.
Wzorem lat poprzednich niektóre filmy prezentowane będą także w kilkunastu kinach studyjnych w całej Polsce. W Poznaniu seanse odbędą się 7 i 8 września w Kinie Muza. W środę o godzinie 17.00 pierwszym filmem, który zaprezentowany zostanie publiczności będzie “Dla Soni” reż. Sergio Milan. Sonia zawsze marzyła, by być częścią świata filmu. Niewidoma aktorka udowadnia, że marzenia się spełniają.
Tego samego dnia, widzowie zobaczę film Michaela Gitlina “To co jest możliwe”. Film portretuje społeczność niepełnosprawnych nowojorskich malarzy, rzeźbiarzy, muzyków i pisarzy działających w Żywym Muzeum. W twórczej przestrzeni realizują swoje pasje, a kreatywność i poszukiwania stanowią dla nich doskonałą terapię.
Drugiego dnia festiwalu na miłośników kina czeka “Królowa Śniegu i inne historie” reż. Monika Grzybowska. Samotna kobieta próbuje sprostać roli matki, ale nie radzi sobie najlepiej. Niemowlę wciąż płacze, nie dając jej chwili wytchnienia i ściągając na nią karcące spojrzenia sąsiadów. Tylko 6-letnia dziewczynka daje jej trochę uwagi i zrozumienia. Tylko ona widzi w niej matkę, którą kobieta tak bardzo chciałaby być.
W repertuarze znalazł się także “Michał” w reżyserii Piotra Januszkiewicza. Michał film Piotr Januszkiewicza Do samotnej matki w podeszłym wieku wraca niepełnosprawny syn, Michał. Sytuacja życiowa zmusiła go do skonfrontowania się z samym sobą. Cały proces przemiany obserwuje jego matka.
Festiwal zakończy film “Wyślę Wam kartkę” reż. Anna Duda-Ziętek. Opowieść o Adzie, 16-letniej dziewczynie, która w przyszłości chce zamieszkać w Nowym Jorku, grać tam koncerty, adoptować dzieci i wozić jedzenie do Afryki. Tymczasem jej życie to cztery ściany sali na zamkniętym oddziale szpital dziecięcego, chemioterapia, dźwięk pompy i tęsknota za nieobecnym ojcem.
Wstęp wolny. Wejściówki będą do odbioru w kasie w dniu projekcji o godziny 14.00.