Jaki powinien być Stary Rynek w przyszłości?

Nad tą kwestią zamierzają się zastanowić autorzy projektu “Nowy Stary Rynek”- spotkanie na temat przyszłości Starego Rynku. To cykl spotkań, dyskusji, artykułów i konsultacji społecznych na temat przyszłego charakteru, funkcji i sposobu zagospodarowaniu Starego Rynku w Poznaniu, a pierwsze z nich odbędzie się 3 grudnia w Galerii Miejskiej Arsenał o godzinie 18.00.

Na pierwszym spotkaniu gościem będzie prof. dr hab.Rafał Drozdowski, dyrektor Instytutu Socjologii Wydz. Nauk Społecznych UAM, który przedstawi socjologiczny obraz – portret Starego Rynku. Odbędzie się także dyskusja na temat charakteru, pożądanych i dopuszczalnych funkcji tej specyficznej przestrzeni miejskiej, jaką jest Stary Rynek.

Pomysłodawcy chcą podczas spotkania znaleźć odpowiedzi na pytania między innymi o to, jakie działania i zjawiska powinno się wyeliminować, komu i na jakich zasadach przestrzeń Starego Rynku może być udostępniana.

Przy okazji pierwszego spotkania zostanie wyróżnionych kilka spośród prac umieszczonych na wystawie, która prezentowana była na Starym Rynku w sierpniu i wrześniu, prac studentów Architektury Politechniki Poznańskiej.

Zamiarem organizatorów w trakcie kolejnych 2-3 dyskusji (w I kwartale 2016) jest także przedstawienie wyników kończących się badań archeologicznych, geologicznych, hydrologicznych, które w zasadniczy sposób rzutować będą na przyszłe rozwiązania techniczne przebudowy płyty Starego Rynku, dalej – zastanowić się nad koniecznością wymiany lub modernizacji infrastruktury podziemnej, oraz – na zakończenie – porozmawiać o sprawach zagospodarowania, wystroju i “klimatu” Rynku.

Najistotniejsze wnioski i postulaty z wszystkich spotkań zostaną następnie opracowane jako wytyczne do sformułowania warunków konkursu architektoniczno-urbanistycznego na projekt przebudowy płyty i zagospodarowania Starego Rynku.

Organizator: Urząd Miasta Poznania, Biuro Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta
Współorganizator: Galeria Miejska “Arsenał”
Prowadzenie: Jakub Głaz