Zmiany na Szlaku Piastowskim

Szlak Piastowski to trasa, która łączy najważniejsze obiekty i zabytki historii, związanej z początkami państwa polskiego. Już w 2014 roku kilkanaście jednostek samorządu terytorialnego (w tym poznańska) wyraziły wolę zespołowej koordynacji tego traktu. Uznano jednak, że dalsza realizacja celów będzie możliwa jedynie wtedy, kiedy zostanie utworzona wspólna organizacja. Będzie nią właśnie Klaster Turystyczny “Szlak Piastowski w Wielkopolsce”.

Klaster ma zostać powołany w celu koordynacji Szlaku Piastowskiego na terenie województwa wielkopolskiego, kreowania jego atrakcyjnego wizerunku w kraju i za granicą oraz zwiększenia liczby turystów odwiedzających trasę.
– To bardzo dobra inicjatywa. Mam nadzieję, że dzięki takiej współpracy przywrócimy szlakowi popularność, na którą w pełni zasługuje – mówi Jan Mazurczak, prezes zarządu Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej.

Członkami klastra będą powiaty: gnieźnieński, kościański, średzki, wągrowiecki, wrzesiński oraz gminy takie jak: Poznań, Kalisz, Konin, Gniezno, Wągrowiec, Kłecko, Krzywiń, Pobiedziska, Pyzdry, Trzemeszno, Września, Dominowo, Łubowo czy Wągrowiec. Swoje cele realizować oni będą m.in. poprzez tworzenie pakietów turystycznych, organizowanie działań promocyjnych czy też prowadzenie działalności edukacyjnej, szkoleniowej i wydawniczej.

Szlak Piastowski to trasa o niepowtarzalnych walorach historycznych i edukacyjnych. Już w XIX wieku niektóre z jego obiektów były odwiedzane przez turystów. Na trasie znajduje się aż 6 pomników historii (klasztor benedyktyński w Lubiniu, Ostrów Tumski w Poznaniu, wyspa na Ostrowie Lednickim, Wzgórze Lecha w Gnieźnie, dawne opactwo cysterskie w Lądzie nad Wartą oraz rezerwat archeologiczny w Biskupinie).

Spotkanie założycielskie klastra odbędzie się 15 stycznia o godz. 10.00 w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Gnieźnie. Podstawą jego działania będzie statut, który został opracowany zgodnie z ustawą o stowarzyszeniach oraz ustawą o Polskiej Organizacji Turystycznej.