Kino Dostępne v.2.0 – cykl pokazów filmów z audiodeskrypcją

Kto z nas nie lubi chodzić do kina? Dzięki audiodeskrypcji, czyli specjalistycznej formie lektoringu, do kina uwielbiają chodzić także osoby niewidome i słabowidzące. Fundacja Mili Ludzie zaprasza na cykl pokazów filmów z audiodeskrypcją, które odbędą się w wielkopolskich kinach w ramach projektu Kino Dostępne – v.2.0.

– Zależy nam na nowym otwarciu instytucji kultury: na innowacje, ale takie, które są przydatne i wykorzystywane także przez osoby, które do tej pory miały utrudniony dostęp do dóbr kultury. Dlaczego X Muza ma być dostępna dla mnie, osoby pełnosprawnej, ale dla osoby z dysfunkcją narządu wzroku już nie? Naszym zdaniem audiodeskrypcja powinna być w kinie (choć nie tylko tam!) standardem – wyjaśniają organizatorzy. – Do tego celu dochodzimy małymi kroczkami, pewnie dla wielu osób z niepełnosprawnościami zbyt małymi. Ale idziemy ciągle do przodu.

W trakcie tegorocznego projektu zaprezentowane zostaną filmy z audiodeskrypcją w Poznaniu oraz w innych miejscach w Wielkopolsce. Organizatorzy czekają na propozycje publiczności – jakie filmy miamiałyby pojawić się m.in. w Kinie Muza w Poznaniu. Propozycje można wysyłać na adres: [email protected]. Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc, organizatorzy proszą również o rezerwację bezpłatnych wejściówek pod podanym adresem mailowym.

Pierwszym filmem, który będzie można zobaczyć i usłyszeć w poznańskiej Muzie 18 maja o godz. 12.00 będzie piękna animacja Hayao Miyazakiego “Podniebna poczta Kiki”. Kiki jest trzynastoletnią początkującą czarownicą, mieszkającą w niewielkim prowincjonalnym miasteczku, w którym jej matka jest miejscową zielarką. Film rozpoczyna się w dniu, w którym Kiki zgodnie z tradycją musi opuścić dom, aby spędzić rok w nowym mieście i udowodnić, że jest pełnoprawną czarownicą. Dlatego też dziewczynka wyrusza w podróż na miotle swojej matki, w towarzystwie najlepszego przyjaciela, mówiącego czarnego kota imieniem Jiji.

– Na pokaz szczególnie zapraszamy dzieci i młodzież z niepełnosprawnościami, ale będzie nam miło, jeżeli w kinie zjawią się także dzieciaki pełnosprawne – zachęcają organizatorzy.