Noc Muzeów: Poznań pokaże zabytki i nie tylko

Mówią, że Poznań to miasto doznań. Tego dnia na pewno nim będzie, choć tu raczej chodzi o noc. O Noc Muzeów oczywiście. Organizatorzy spodziewają się nawet 70 tys. zwiedzających. Jakie atrakcje przygotowali dla mieszkańców Poznania?

W tym roku Noc Muzeów odbędzie się 21 maja, a udział w niej weźmie aż 40 instytucji działających na terenie Poznania. Muzeum Narodowe, Centrum Kultury Zamek, Muzeum Archeologiczne czy Salon Muzyczny Muzeum Feliksa Nowowiejskiego – m.in. te miejsca 21 maja będą czynne do późnych godzin nocnych. Atrakcji na pewno nie zabraknie.

– Na Noc Muzeów zapraszamy po raz czternasty – mówi Alicja Hafke z Muzeum Narodowego w Poznaniu, które w Noc Muzeów rokrocznie przeżywa prawdziwe oblężenie. – W gmachu głównym zaprezentujemy wystawę z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski. Poza tym mamy warsztaty dla rodzin z dziećmi, a od 18.00 do 22.00 blok, na który będzie można przyjść i podziałać bardziej kreatywnie. Mamy też sporo spotkań, w tym z kolekcjonerami i mecenasami naszego muzeum. Zaprezentujemy też to, czego na co dzień czasem nie udaje nam się prezentować, np. część z tego, co posiadamy z twórczości Jana Lenicy. Zaprezentujemy również dar z Paryża, czyli rysunki współczesnych artystów z kolekcji Carlosa van Hasselta.

W tym roku obchodzimy 1050. rocznicę Chrztu Polski. Temu tematowi w ramach Nocy Muzeów będą poświęcone wydarzenia w Rezerwacie Archeologicznym Genius Loci.

– Zapraszamy na wystawę „Pokolenie 966 – świt wielkich przemian”. Będzie można zobaczyć mapping, którego atrakcją jest to, że postaci sprzed 1000 lat zostały odtworzone i zagrały w filmie – zapowiada Agnieszka Stempin, kierownik znajdującego się na Ostrowie Tumskim rezerwatu. – Oprócz tego będzie u nas można zobaczyć pracę antropologów czy obejrzeć zabytki odkryte na cmentarzu śródeckim. W nocy o godz. 21.00 zapraszamy na spotkanie z antropologiem, który opowie, co można wyczytać z ludzkich kości. O 22.00 natomiast zapraszamy na niezwykłe spotkanie na cmentarzu. Więcej nie powiem, bo jest to tajemnica – zastrzega Agnieszka Stempin.

Równie ciekawie i też historycznie będzie w Muzeum Archeologicznym.

– Zapraszamy do Pałacu Górków przy ul. Wodnej. U nas warsztaty dla dzieci, wykłady popularnonaukowe związane z 1050. rocznicą Chrztu Polski i koncert muzyki dawnej, który odbędzie się poza murami naszego muzeum: w Farze Poznańskiej. Wystąpią Jacek Kowalski i Henryk Kasperczak z koncertem „Chrzest i bierzmowanie Rzeczypospolitej”. Tuż po nich wystąpi zespół chorałowy. Oprócz tego do późnych godzin nocnych będą dostępne nasze stałe wystawy – zapowiada Łukasz Bartkowiak z Muzeum Archeologicznego.

Może nieco mniej historycznie (co nie znaczy że wcale!), ale równie ciekawie będzie w CK Zamek.

– Noc Muzeów w CK Zamek to bardzo dużo działań na ul. Św. Marcin: zwiedzanie kościoła Św. Marcina, zwiedzanie samej ulicy, wydarzenia w Nowej Czytelni, w gmachu Poczty Polskiej, w Collegium Historicum, czyli dawnej siedzibie KW PZPR, i oczywiście w Zamku. Tam zapraszamy na trzy wystawy: „World Press Photo”, „Po Trzecie” i „Aktualne” – zachęca Martyna Łokuciejewska, rzecznik prasowy CK Zamek. – Zapraszamy też na warsztaty plastyczne i do Nowego Kina Pałacowego na coś, na co wiele osób czeka. Co pół godziny będziemy tam wyświetlać film „Poznań na celuloidzie”, pokazujący Poznań z lat 20. i 30.

Organizatorzy spodziewają się w tym roku na Nocy Muzeów ok. 70 tys. osób. Tyle – wedle szacunków – co roku przewija się przez wszystkie muzea i instytucje biorące udział w akcji.

Ilość atrakcji w ramach Nocy Muzeów co roku jest wręcz przytłaczająca. Dla zwiedzających mamy więc jedną radę: najlepiej odpowiednio wczesnie zerknijcie na rozpiskę wszystkich atrakcji (znajdziecie ją np. TUTAJ) i wybierzcie te wydarzenia, które wydają się wam najbardziej interesujące. Jeśli już ustalicie indywidualną trasę zwiedzania, sprawdźcie rozkład linii tramwajowej M. Obsłuży ją zabytkowy tabor, sama linia zaś zostanie uruchomiona specjalnie na ten dzień, tak aby jak najbardziej ułatwić życie zwiedzającym. Jedno jest pewne: każdy znajdzie coś dla siebie. Nie tylko osoby cierpiące na bezsenność.

Organizatorami tegorocznej Nocy Muzeów są Muzeum Narodowe w Poznaniu i Estrada Poznańska. Mecenat nad wydarzeniem sprawuje Miasto Poznań.