Nagrody SARP przyznane. Dwie realizacje z Poznania docenione

Stowarzyszenie Architektów Polskich ogłosiło wyniki dorocznych konkursów na najlepsze obiekty architektoniczne zrealizowane na terytorium Polski w minionym roku. Wśród laureatów dwa obiekty z Poznania: Ubiq Business Park i mural „Opowieść śródecka z trębaczem na dachu i kotem w tle”.

Do konkursu w tym roku zgłoszono 81 obiektów. Do Nagrody Roku SARP 2015 jury nominowało 21 spośród zgłoszonych realizacji. Ostatecznie przyznano 8 wyróżnień, 7 nagród w różnych kategoriach oraz 2 Nagrody Główne. Największymi zwycięzcami okazały się Katowice i Warszawa, ale Poznań też ma się z czego cieszyć.

Nagrodę SARP za najlepszy obiekt architektoniczny zrealizowany na terytorium RP przyznano Międzynarodowemu Centrum Kongresowemu w Katowicach, Nagrodę SARP za najlepszy obiekt architektoniczny wzniesiony na terytorium RP ze środków publicznych w roku 2015 – Muzeum Katyńskiemu w Warszawie.

Poznań triumfował w dwóch innych kategoriach. Nagrodę w kategorii obiekt specjalny – obiekt zrealizowany na obszarze objętym ochroną konserwatorską zdobył Ubiq Business Park. Wyróżnienie w kategorii obiekty specjalne – zdarzenie architektoniczne otrzymał zaś mural iluzoryczny pt. „Opowieść śródecka z trębaczem na dachu i kotem w tle”.

– Poznań bardzo dobrze wypadł podczas tegorocznego konkursu – mówi Danuta Nowotna, wicedyrektor Wydziału Urbanistyki i Architektury UMP, która odebrała nagrodę. – Poznańskie realizacje bardzo się podobały, a nasz mural wzbudził ogromne zainteresowanie.

Przypomnijmy: Ubiq Park w Poznaniu to projekt pracowni CDF Architekci sp. z o.o.(główny projektant to mgr inż arch. Karol Fiefor) wykonany przez firmę Skanska S.A. Mural „Opowieść śródecka z trębaczem na dachu i kotem w tle” wykonała natomiast Fundacja Artystyczno-Edukacyjna Puenta (grupa MURall). Inwestorem w tym przypadku był Wydział Kultury Urzędu Miasta Poznania.

Konkurs Nagrody Roku Sarp 2015 został zorganizowany przy finansowym wsparciu miasta stołecznego Warszawy i odbywał się pod Honorowym Patronatem Wiceprezesa Rady Ministrów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego oraz Honorowym Patronatem Ministra Infrastruktury i Budownictwa pana Andrzeja Adamczyka.