“Śladami Poznańskiego Czerwca ’56”. Pokaz filmów w kinie Rialto

Z okazji 60-lecia pierwszego generalnego strajku w PRL zorganizowano w Poznaniu szereg atrakcji. Wśród nich są wydarzenia edukacyjne i kulturalne. Młodzieży szkolnej dedykowane są m.in. pokazy filmów “Śladami Poznańskiego Czerwca ’56”, na które w środę, 22 czerwca zapraszają kino Rialto i Instytut Pamięci Narodowej.

Pierwszym z proponowanych tytułów jest film Roberta Kaczmarka “W dzień targowy”. Historia sprzed 60 lat przeplata się ze współczesnością. Jego autorzy szukają odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób Poznański Czerwiec funkcjonuje w polskiej świadomości społecznej i narodowej, ale również, jak historię naszego kraju postrzegają obcokrajowcy.  

Pokazany zostanie także “Paradoks o konduktorze” Michała J. Dudziewicza. Narratorem filmu jest znany aktor Zdzisław Wardejn, który jako 16-latek przyłączył się do protestujących na ulicach Poznania. W filmie wędrując po swych tropach sprzed lat dokładnie relacjonuje przebieg zdarzeń, w których uczestniczył. Jednocześnie stara się odtworzyć tragiczne losy Kazimierza Wieczorka. To właśnie on jest tytułowym konduktorem. Wardejn próbuje rozwikłać tajemnicę jego śmierci wyjaśniając przy tym w jaki sposób ich losy połączyły wydarzenia Poznańskiego Czerwca.

W “Ostatnim powstaniu” Grzegorz Braun pozwala widzowi spojrzeć na wydarzenia Poznańskiego Czerwca z dwóch perspektyw. O tym co wydarzyło się w Poznaniu opowiadają naoczni świadkowie i bezpośredni uczestnicy znajdujący się wówczas po dwóch „stronach barykady”. Poznajemy więc świadectwa tych, do których strzelano, i tych, którzy bronili „zdobyczy socjalizmu”.

Ostatnim z prezentowanych tytułów jest “Maestro” w reż. Agaty Ławniczak. Film opowiada o losach adwokata Stanisława Hejmowskiego jednego z obrońców w tzw. procesach poznańskich. Tytułowy Maestro to kryptonim sprawy operacyjnej pod którym bezpieka rozpracowywała mecenasa. Za swoją niezłomną postawę Hejmowski zapłacił wysoką cenę. Autorka filmu opowiada o jego losach skupiając się nie tylko na życiu zawodowym, wskazuje również w jaki sposób działania władz odbiły się na życiu rodzinnym Hejmowskiego.

Wszystkie cztery filmy zaprezentowane zostaną w godzinach przedpołudniowych (pokazy dla szkół) i popołudniowych (dla pozostałych chętnych). Udział w spotkaniach jest bezpłatny.

Program:
godz. 10.00 i 16.00
„W dzień targowy”, reż. Robert Kaczmarek, Polska 2006, 57 min.

godz. 11.15 i 17.10
„Paradoks o konduktorze”, reż. Michał J. Dudziewicz, Polska 1997, 49 min.

godz. 12.20 i 18.10
„Ostatnie powstanie”, reż. Grzegorz Braun, Polska 1995, 52 min.

godz. 13.30 i 19.10
„Maestro”, reż. Agata Ławniczak, Polska 2008, 47 min.