Jazzem we władzę ludową. Poznańscy muzycy dla bohaterów z zabytkowej bimby

Jeśli natknęliście się na ten tramwaj, wiecie o co chodzi – od samego rana po Poznaniu kursuje zabytkowa bimba z jazzową orkiestrą na pokładzie. Jej członkowie oddają hołd bohaterom Poznańskiego Czerwca, grając specjalnie przygotowaną na tę okazję kompozycję. Przewodzi im Maciej Fortuna.

Zmierzenie się z takim wydarzeniem jest dla kompozytora wyzwaniem – mówił nam Maciej Fortuna, poznański trębacz i kompozytor, który wpadł na pomysł, by pamięć o bohaterach Poznańskiego Czerwca uczcić w nietypowy sposób.

Muzyk skomponował utwór nawiązujący do czerwcowych protestów. Na tym oczywiście nie koniec. Angażując do projektu siedmiu innych trębaczy, zorganizował orkiestrę, która 28 czerwca o godz. 8.05 premierowo wykonała utwór w studiu Radia Merkury. Następnie muzycy wsiedli do zabytkowego tramwaju i… zaczęli objazdowy koncert w towarzystwie grupy rekonstruktorów z Niezależnego Zrzeszenia Studentów Politechniki Poznańskiej.

My wysłuchaliśmy koncertu Macieja Fortuny i jego orkiestry na placu Cyryla Ratajskiego. Nietypowemu występowi obok grupy fotoreporterów i dziennikarzy przysłuchiwali się entuzjastycznie reagujący na każdy dźwięk poznaniacy, którzy czekając na swój tramwaj, zaskoczeni przyglądali się trębaczom. W tle dało się słyszeć m.in. słowa Józefa Cyrankiewicza oraz Stanisława Hejmowskiego, słynnego obrońcy robotników. Nagrania ich wypowiedzi zostały bowiem wykorzystane w skomponowanym przez Macieja Fortunę utworze.

– Rok 56 to oczywiście tragiczne wydarzenia, które jednak spowodowały, że pewną część wolności w Polsce udało się wywalczyć – przypomina Marcin Kostaszuk, dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miasta, który mocno wspiera wydarzenie. – Dla środowiska muzycznego lat 50., przede wszystkim dla środowiska jazzowego, miało to ogromne znaczenie. Jazz wyszedł z przysłowiowych katakumb. Tak naprawdę od 1956 r. pojawiają się pierwsze festiwale jazzowe, pojawiają się pierwsze wielkie postaci, takie jak Czesław Niemen. Poznański Czerwiec sprawił, że polska kultura została odemknięta po okresie socrealizmu i stalinizmu, co w kontekście wydarzenia przygotowanego przez Macieja Fortunę ma ogromne znaczenie. Myślę, że czeka nas coś niezwykłego – kończy Kostaszuk.

Wydarzenie jest organizowane przez Stowarzyszenie Jazz Poznań przy wsparciu Miasta Poznań oraz Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji w Poznaniu. W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy wszystkich poznaniaków do udziału.