Za chwilę rozpocznie się poszukiwanie najdłuższego warkocza Poznania!

Będzie dęcie w organową piszczałkę, występy zespołów z Czarnkowa i kabaretu Afera, pokazy złotnictwa, odkrycia archeologiczne oraz gra staro-miejska. 17 lipca do Poznania ściągają dziewczęta i kobiety z długimi włosami i walczą między sobą o każdy centymetr warkocza – a są i takie do ziemi… Będzie też wypiek w kształcie warkocza, możliwy do nabycia tylko raz w roku. Wkótce rusza osiemnasty Festyn Farny i Warkocz Magdaleny!

Festyn zainauguruje o godzinie 12.30 msza odpustowa w Bazylice Farnej, której patronką jest m.in. Maria Magdalena wspomniana w nazwie festynu. Oficjalne otwarcie festynu nastąpi o godzinie 14.00 na Dziedzińcu Urzędu Miasta. Wkrótce potem zaprezentują się zespoły muzyczne z Czarnkowa.

– Rozpoczniemy mszą świętą o godzinie 12.30 w Farze Poznańskiej, po której nastąpi uroczyste przejście ulicą Świętosławską, Kozią i placem Kolegiackim na Dziedziniec Urzędu Miasta Poznania, by tam uczestniczyć w osiemnastym już Festynie Farnym “Warkocz Magdaleny”. Wiele atrakcji, radości, a przede wszystkim piękne, rodzinne spotkanie dla dzieci, rodziców, osób sędziwych, a także pasjonatów historii, sztuki, rzemiosła – mówi ks. Mateusz Misiak, proboszcz Parafii Farny. – Nie zabraknie oczywiście konkursu na najdłuższy warkocz, które plecione będą przez nasze fryzjerki należące do Cechu Rzemiosł Różnych.

Podczas festynu uczestnicy mogą zajrzeć w każdy farny zakamarek i poznać historię miejsca, usłyszeć i zobaczyć z bliska organy Ladegasta oraz obejrzeć zbiór skarbów farnych. Po raz pierwszy będą zaprezentowane najnowsze odkrycia dotyczące starej kolegiaty z wykopalisk, które są obecnie prowadzone na placu Kolegiackim.

– Od kilku lat prowadzimy badania nad najstarszą miejską Kolegiatą św. Marii Magdaleny. Chcielibyśmy pokazać poznaniakom, co udało nam się do tej pory odkryć. Myślę, że mieszkańcy będą mogli zobaczyć, jaki wspaniały był ten kościół – wyjaśnia dr Marcin Igaczak.

Dla zwolenników ruchu bardzo interesujący będzie turniej Gry i Zabawy Retro – w kilku konkurencjach będzie można sprawdzić swoje umiejętności, a zebrane punkty po zsumowaniu wskażą zwycięzców w każdej kategorii wiekowej. Warto się zmobilizować, by otrzymać przygotowane nagrody. Miłośników myślenia i poszukiwaczy przygód z pewnością zainteresuje możliwość udziału w grze staro-miejskiej „Tajemnice Fary”.