130 lat temu urodził się najsłynniejszy fotograf Powstania Wielkopolskiego

Dokładnie 130 lat temu, 3 lutego 1887 roku, w Inowrocławiu urodził się Kazimierz Greger – fotograf, który na swych zdjęciach uwiecznił m.in. wydarzenia podczas Powstania Wielkopolskiego.

Greger urodził się w Inowrocławiu, ale naukę w gimnazjum pobierał w Poznaniu, gdzie dorastał i po raz pierwszy zafascynował się fotografią. Ukończył studia ekonomiczne w Berlinie, ale praktykę fotograficzną, która była jego pasją, odbywał w Dreźnie i we Wrocławiu.

Swój pierwszy zakład fotograficzny założył po powrocie do Poznania, na ul. Wiktorii (obecnie ul. Gwarna), który w 1912 roku został przeniesiony na ul. Berlińską (obecnie ul. 27 grudnia).

Greger jest autorem wielu fotografii m.in. z czasów Powstania Wielkopolskiego. Na swych zdjęciach uwiecznił wydarzenia, które miały miejsce podczas zrywu narodowościowego w stolicy Wielkopolski, w tym przybycie marszałka Józef Piłsudskiego do Poznania.

W okresie międzywojennym, założony przez niego zakład, Foto-Greger, był największą handlową firmą fotograficzną w kraju. Zakład jako pierwszy zajmował się fotografią barwną w Polsce.

Poza usługami fotograficznymi, firma raz do roku, oferowała bezpłatny przegląd i konserwację sprzętu fotograficznego, a właściciel był wydawcą największego polskiego wydawnictwa fotograficznego “Wiadomości Fotograficzne”, które ukazywało się w latach 1932-1939. Co roku ukazywał się także “Poradnik Foto Gregera” i odbywał się konkurs fotograficzny. W 1939 roku, w Warszawie, powstała filia zakładu.

Greger stracił większość swojego majątku podczas II wojny światowej. Podczas Powstania Warszawskiego udostępniał swoje laboratorium fotografom uwieczniającym wydarzenia w stolicy. Ocalały powojenny majątek stracił, gdy odebrała mu go władza Polski Ludowej.

Kazimierz Greger zmarł 23 października 1967 roku w Warszawie. Został pochowany na warszawskich Powązkach.