ZTM przypomina jak korzystać z przystanków wiedeńskich i apeluje, by nie wchodzić na jezdnię

Poznański Zarząd Transportu Miejskiego co jakiś czas przypomina, w jaki sposób korzystać z przystanków wiedeńskich w mieście. Choć jest to zastosowanie, które w Poznaniu gości od kilku lat, niektórzy nadal zapominają o kilku podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

Przystanki wiedeńskie po raz pierwszy zostały zastosowane właśnie w stolicy Austrii. Powstają w miejscach, w których pasażerowie wsiadają do tramwaju bezpośrednio z jezdni.

Aby ułatwić wsiadanie, szczególnie osobom starszym, niepełnosprawnym czy rodzicom z wózkiem dziecięcym, fragment jezdni na długości przystanku jest podwyższany do poziomu chodnika. Ma to także pozytywny wpływ na zachowanie kierowców, którzy w tej sytuacji muszą zwolnić przed wjazdem na taką platformę.

ZTM przypomina o trzech zasadach korzystania z przystanków wiedeńskich zarówno przez pasażerów jak i kierowców samochodów.

1. Pamiętaj, że podwyższony fragment ulicy nadal pozostaje jezdnią! Gdy na przystanku nie ma tramwaju, jeżdżą nią samochody.

2. Oczekując na przyjazd tramwaju stań na chodniku (przed żółtą linią rozgraniczającą teren przystanku i rampy stanowiącej część jezdni). Pod żadnym pozorem nie wchodź na jezdnię, którą jeżdżą samochody!

3. Na jezdnię można wejść dopiero wtedy, gdy na przystanek wjedzie pojazd komunikacji miejskiej. Kiedy tramwaj (lub autobus) znajduje się na przystanku kierowcy mają zakaz wjazdu na wzniesienie – muszą poczekać na odjazd pojazdu komunikacji miejskiej!

ZTM przypomina, że nie należy wchodzić na podniesiony fragment jezdni, gdy na przystanku nie ma tramwaju, ponieważ narażamy się tym na niebezpieczeństwo. To tak, jakby stać na środku jezdni w jakimkolwiek innym miejscu.

Pod koniec ubiegłego roku powstał nawet film informacyjny, który jest dostępny m.in. na kanale Urzędu Miasta.