2. Międzynarodowe Wystawy Psów Rasowych 2017 na MTP

Weekend na Międzynarodowych Targach Poznańskich należał do czworonogów. Małe, duże, długo- i krótkowłose – psy różnych ras można było podziwiać w pawilonach wystawienniczych i na terenie targowym.

Ponad 250 ras z całego świata, psy małe i duże, młode i te kilkuletnie, z długą i krótką sierścią. Miłośnicy czworonogów nie mogli narzekać na brak atrakcji. Rasy spotykane na co dzień i te znane głównie ze zdjęć można było podziwiać na terenie MTP w sobotę i niedzielę.

Zwierzęta i ich opiekunowie rywalizowali w przeróżnych konkurencjach, choć jak wiadomo – każdy pies jest śliczny i nie ma tego najpiękniejszego.

Impreza była także okazją do wsparcia wielu schronisk i fundacji działających na rzecz zwierząt. Z kolei na stoiskach handlowych można było zakupić nie tylko karmę, ale wszelkiego rodzaju przysmaki dla zwierząt i akcesoria, w tym m.in. leżanki, legowiska, smycze, kamizelki odblaskowe, obroże, artykuły fryzjerskie i ubranka zarówno dla psów jak i kotów.

Przy okazji imprezy warto jednak było zadać sobie pytanie, czy odbywa się ona z korzyścią dla zwierząt. Choć wiele z czworonogów przyzwyczajona jest do wystaw od szczenięcych lat i czerpie z tego pewną radość, niestety widać było także wiele psów skulonych, trzęsących się i przestraszonych ilością osób, zapachów i innych zwierząt wokół nich. Niektore były także mocno zmęczone i poddenerwowane obecnością tłumów. Wątpliwe były także małe klatki, które służyły nie tylko do transportu, ale często także do trzymania w nich zwierząt między pokazami. Wiele z nich było zdecydowanie za małych, by duży pies mógł w nich się spokojnie obrócić. Jednocześnie wątpliwe było tłumaczenie właścicieli o tym, że “pies śpi, więc i tak nie potrzebuje dużo miejsca”, przy jednoczesnym sprzeciwie przy próbie sfotografowania takich klatek.