EKO poznaniacy odebrali nagrody

Dziesiątki prac plastycznych i filmów, tysiące oddanych głosów – tak wyglądała tegoroczna edycja konkursu na “EKO poznaniaka”. Zwycięzcy odebrali dziś nagrody podczas uroczystej gali w urzędzie miasta.

Ideą trzeciej edycji konkursu “Bądź EKO poznaniakiem” było promowanie segregacji śmieci. W tym roku rywalizacja odbywała się w dwóch kategoriach wiekowych. Uczniowie podstawówek z klas I-III przygotowali plakaty promujące recykling, natomiast starsi uczniowie (z klas IV-VII) krótkie filmy na ten temat.

– W tej edycji konkursu wzięło udział niemal 150 uczniów, nadesłano ponad 100 prac i oddano ponad 52 tysiące głosów – wyliczał Artur Pielech, prezes zarządu firmy FBSerwis, współorganizatora akcji. – To znaczy, że udało nam się dotrzeć z naszym przesłaniem do kilkudziesięciu tysięcy osób. Przekazujcie je dalej – bądźcie ekobohaterami na co dzień!

Dzieła dzieci można było oglądać na portalu naszemiasto.pl, tam też ogłoszono głosowanie na najlepszą pracę.

W kategorii klas I-III pierwsze miejsce zajęła Klaudia Sikorska, która zdobyła ponad 8 tysięcy głosów. Druga nagroda trafiła do Martyny Wojciechowskiej, miejsce trzecie zdobyła Weronika Matysiak. Wszystkie trzy laureatki uczą się w Szkole Podstawowej nr 6 z Oddziałami Integracyjnymi im. Hipolita Cegielskiego w Poznaniu. Zwycięzcy odebrali nagrody w czwartek, podczas gali w Urzędzie Miasta Poznania.

– Dbałość o środowisko naturalne to wyzwanie i wielka odpowiedzialność – mówił Tomasz Lewandowski, zastępca prezydenta miasta. – Czas, żebyśmy przestali patrzeć na odpady jak na zwykłe śmieci, ale spojrzeli na nie jak na materię, której możemy dać drugie życie. Autorzy zwycięskich prac zdają sobie już z tego sprawę, co bardzo mnie cieszy.

Organizatorzy przyznali też wyróżnienia za dużą wartość artystyczną prac. Trafiły one do Urszuli Przybysz ze Szkoły Podstawowej nr 45, Zofii Majewskiej ze Szkoły Podstawowej nr 6 z Oddziałami Integracyjnymi im. Hipolita Cegielskiego, Dawida Matuszewskiego ze Szkoły Podstawowej nr 55 i Julii Andrzejczak ze Szkoły Podstawowej nr 6 z Oddziałami Integracyjnymi im. Hipolita Cegielskiego.

– Poznaniak to brzmi dumnie, ekopoznaniak – to brzmi podwójnie dumnie – podkreślał Andrzej Springer, dyrektor Związku Międzygminnego GOAP. – Podjęliście to wyzwanie, możecie być z siebie dumni. Wiem, że dla Was dbałość o środowisko jest tak naturalne jak zabawa smartfonem. Macie to we krwi, nie zmarnujcie tego.

W kategorii klas IV-VII pierwsze miejsce zajął film stworzony przez Sarę Rachmańczuk, Helenę Karaszewską i Wiktorię Walkowiak ze Szkoły Podstawowej nr 17.