Park czy parking? Odmienne wizje co do przyszłości terenów na Starym Mieście podczas posiedzenia Komisji Rewitalizacji

Zbliża się koniec prac nad Gminnym Programem Rewitalizacji dla Miasta Poznania. Jeszcze przez nieco ponad tydzień, trwają konsultacje społeczne na jego temat. Podczas spotkania Komisji Rewitalizacji, okazało się, że nie ma wspólnej wizji co do przyszłości terenów nadwarciańskich przy Chwaliszewie.

Projekt zakłada rewitalizację terenów zaniedbanych w takich dzielnicach jak m.in. Łazarz, Wilda, Jeżyce czy Stare Miasto. Prace tam trwają od początku tego roku i obejmują m.in. modernizację układu komunikacyjnego, remont istniejących obiektów sportowych czy konserwacja zabytków.

Całość ma być zrealizowana jeszcze w 2018 roku. Zakres prac ustalany jest na bieżąco. Jak się okazało podczas ostatniego spotkania Komisji Rewitalizacji, władze miasta i władze osiedla mają różne wizje co do przyszłości terenów nadwarciańskich.

Po utworzeniu Strefy Tempo 30 w centrum, zlikwidowano część miejsc parkingowych, z których korzystali mieszkańcy. W ramach rekompensaty udostępniono tymczasowy parking na Chwaliszewie, który obejmuje m.in. ulice Szewską.

W tym rejonie, planowane jest powstanie parku, dlatego radni z Rady Osiedla Stare Miasto zwrócili uwagę na dwie wykluczające się wzajemnie wizje co do przyszłości tych terenów i podzielili się swoimi obawami.

„Największym problemem mieszkańców jest to, że projekty przedstawiane przez ZDM czy Miasto rozmijają się później z ich realizacją w rzeczywistości. Podczas konsultacji społecznych i wyłożeń projektu mówi się co innego, a potem robi co innego. Jako mieszkańcy czujemy się z tym niekomfortowo”

Rada Osiedla Stare Miasto

Przewodniczący Komisji Polityki Przestrzennej, Łukasz Mikuła zapewniał, że oba plany mogą być zrealizowane.

„Parking w tym miejscu może funkcjonować tak długo, jak tylko się da, czyli nawet kilkanaście lat, dopóki nie powstanie tu zieleń urządzona. Całe nieporozumienie wynika po prostu z niezrozumienia, że mówimy tutaj o dwóch różnych perspektywach czasowych”

Łukasz Mikuła, przewodniczący Komisji Polityki Przestrzennej

Podobnie argumentował plany miasta zastępca prezydenta, Mariusz Wiśniewski, który zaznaczył, że kwestia odtworzenia starego koryta Warty oraz budowa parku to zadanie, które będzie realizowane przez lata. Zaznaczył, że obecnie miasto musi zapewnić miejsca parkingowe dla mieszkańców.

Podczas spotkania Komisji omawiano również kwestię wymiany nawierzchni na Starym Rynku. Miejski Konserwator Zabytków, Joanna Pałczyńska-Bielawska zapewniła, że w jej ocenie, należy chronić oryginalną nawierzchnię, a prace powinny polegać na jej ponownym ułożeniu w taki sposób, by miała większe walory użytkowe.