Wielkopolski Kucharz Roku wybrany!

Smak zwycięstwa w kulinarnej ocenie. O tym czy praca w gastronomii jest trudna, jak młode osoby powinny stawiać swoje pierwsze kroki w kuchni oraz o samym konkursie w rozmowie z tegorocznym Wielkopolskim Kucharzem Roku – Marcinem Borowczykiem.

Mistrz smaku oraz wyjątkowy talent poznańskiej gastronomii – tak z pewnością można o nim powiedzieć. Poznajmy bliżej zwycięzcę konkursu – Marcina Borowczyka reprezentującego restaurację Blow Up Hall w Poznaniu. Kucharz zadebiutował w piątej edycji zmagań o tytułWielkopolskiego Kucharza Roku.

Rywalizacja była naprawdę duża. Zadanie konkursowe polegało na ułożeniu dań z trzech składników – wielkopolskiej wołowinie rostbef lub oko rozbratla, a do tego wybór drożdży i szparagów. Dla mnie najtrudniejsza była presja czasu, ponieważ na przygotowanie siedmiu dańmieliśmy półtorej godziny. Nie wszystko da się zrobić w tak krótkim czasie – trenując spóźniałem się około dziesięć minut. Dodatkowo uczestnicy konkursu mieli większe doświadczenie niż ja, ale udało się

Marcin Borowczyk

Konkurs kulinarny zawsze związany jest z dużą presją oraz emocjami. Na szczęście finał Wielkopolskiego Kucharza Roku skończył się dla pana Marcina najlepszym z możliwych scenariuszy, a najlepszą receptą do jego osiągnięcia było wsparcie rodziny:

Moi bliscy bardzo cieszyli się z wygranej, byli też zaskoczeni że na to mnie stać. Ja sam w to nie wierzyłem, tak naprawdę to mój szef we mnie uwierzył – Tomek Purol. Pokazywał, uczył, pomagał, a podczas przygotowań do konkursu naprawdę bardzo mi pomógł. Jakie rady mi dawał? Żebym nie podawał zbyt dużej ilości potraw na talerz – ja mam z tym problem i zawsze daję za dużo

Marcin Borowczyk

Marcin Borowczyk czerpie z gotowania ogromną satysfakcję. Jak dodaje miłą częścią jego pracy sąpochwały, które zdarza mu się otrzymywać od swoich gości. Samo gotowanie uważa za sztukę i zdradza, jak warto się do niego przygotować zaczynając swoją kulinarną przygodę:

Od czego zaczynam gotując? Musi być porządek, jeśli jest porządek to jest dobrze. Gotowanie z kimś jest dobrym pomysłem – moje córki często, gdy gotuję zadają mi pytania – co gotuję, co do czego dodaję i zauważyłem, że potem chętniej te potrawy jedzą

Marcin Borowczyk

Zwycięzca konkursu będzie mógł w nagrodę wyjechać do Luksemburga jako obserwator The Culinary World Cup EXPOGAST, odbyć staż u wybranego członka jury konkursu oraz reprezentować Wielkopolskę w finale Kulinarnego Pucharu Polski, który odbędzie się w październiku.

Całą rozmowę Wielkopolskiego Kucharza Roku, z którym rozmawiała Luiza Gąszczyk znajdąPaństwo na portalu Codziennypoznan.pl. Zapraszamy na pełną kulinarnych smaczków rozmowę, w której nie zabraknie pikantnych szczegółów dotyczących pracy, na co dzień niedostępnej dla gości kuchni!