Honorowe Obywatelstwo, tytuły Zasłużonych dla Miasta i Nagrody Miasta Poznania – uroczysta sesja Rady Miasta odbyła się w Ratuszu

Punktualnie o godzinie 12:00 rozpoczęła się tradycyjna, uroczysta sesja Rady Miasta Poznania, która co roku odbywa się w dniu imienin patronów stolicy Wielkopolski – św. Piotra i Pawła. Nadano Honorowe Obywatelstwo Miasta Poznania, a także przyznano tytuły Zasłużonych dla Poznania i Nagrody Miasta Poznania.

Uroczysta sesja Rady Miasta, która odbywa się w Ratuszu jest nie tylko zakończeniem sesji przed wakacjami, ale także okazją do wręczenia wyróżnień, tytułów i nagród.

“Dla poznańskiego samorządu jest to dzień szczególny, za sprawą podjętych uchwał miasto Poznań w symboliczny sposób wyraża bowiem uznanie i wdzięczność dla osób oraz instytucji, które swoją wieloletnią, pełną poświęcenia i pasji pracą przyczyniły się do rozwoju Poznania, ale również poprzez wybitne osiągnięcia rozsławiają imię naszego miasta.”

Grzegorz Ganowicz, przewodniczący Rada Miasta Poznania

W tym roku, Honorowym Obywatelem Miasta Poznania został Ryszard Krynicki. Poeta, tłumacz i wydawca nie krył wzruszenia odbierając statuetkę.

“Ogromnie dziękuję radzie Poznania za to wielkie wyróżnienie, którego się nie spodziewałem i nie wyobrażałem sobie, że może mnie spotkać”

Ryszard Krynicki, poeta, Honorowy Obywatel Miasta Poznania

Podczas swego przemówienia przeczytał wiersz poświęcony pamięci Romka Strzałkowskiego, najmłodszej ofiary Poznańskiego Czerwca’56.

Przyznano także pięć tytułów Zasłużonych dla Miasta Poznania.

Otrzymał go prof. Roman Słowiński, założyciel i kierownik Zakładu inteligentnych Systemów Wspomagania Decji w Instytucie informatyki Politechniki Poznańskiej. Stworzona przez niego szkoła naukowa “inteligentnego wspomagania decyzji” to połączenie badań operacyjnych, nowych technologii informatycznych i inteligencji obliczeniowej.

Statuetka trafiła również do prof. Józefa Stasińskiego, artysty i autora rzeźb, płaskorzeźb, pomników monumentalnych i plakiet. Do jego najbardziej znanych dzieł należy Wielki Pomnik Ofiar Faszyzmu, który znajduje się w miejscu byłego obozu hitlerowskiego w Chełmnie nad Nerem.

Kolejną wyróżnioną osobą został Henryk Rozmiarek, zawodnik oraz trener piłki ręcznej, który jako jedyny Polak był uczestnikiem trzech kolejnych igrzysk olimpijskich.

Zasłużonym dla Miasta został także Zenon Wechman, wieloletni wiceprezes i prezes Wielkopolskiego Oddziału Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego oraz przewodniczący Wojewódzkiej Rady kombatantów i Osób Represjonowanych.

Tytuł przyznany został również Towarzystwu Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919, które skupia ponad 2,5 tysiąca członków i szerzy pamięć i wiedzę na temat Powstania Wielkopolskiego.

Podczas sesji oficjalnie wręczono także Nagrody Miasta Poznania.

Laureatem Nagrody Artystycznej został Lech Raczak, reżyser teatralny, którego kapituła nagrody doceniła za wybitne osiągnięcia oraz “przywracanie wiary w to, że sztuka ma zdolność przenoszenia nas z doraźnej rzeczywistości do świata uniwersalnego“.

Nagroda Naukowa Miasta Poznania została przyznana prof. Edwardowi Balcerzanowi, literaturoznawcy, poety i tłumacza, którego dorobek naukowy w powojennej nauce o literaturze wpłynął na rozsławienie Poznania jako ośrodka badań humanistycznych.

Nagrodę Sportową przyznano Monice Michalik, zapaśniczki i zawodniczki WKS Grunwald Poznań, która aż sześć razy stawała na podium Mistrzostw Świata, a w swoim dorobki ma także 11 medali Mistrzostw Europy.

Drugą przyznano Jerzemu Wybieralskiemu, trenerowi hokeja na trawie z WKS Grunwald Poznań, który sześciokrotnie poprowadził drużynę do tytułu mistrza Polski.