Lotnisko Poznań-Ławica będzie rozbudowane?

Ostatni rok jest dla poznańskiego lotniska Ławica bardzo dobry, ponieważ odnotowywane wzrosty liczby pasażerów są z miesiąca na miesiąc coraz większe. Tak dynamiczny rozwój portu skłania wielu do pytań o to, czy obiekt jest przystosowany do obsłużenia kolejnych rekordowych liczby pasażerów oraz czy i kiedy można spodziewać się budowy nowego terminalu.

O przygotowanie poznańskiego lotniska do kolejnych rekordów zapytało stowarzyszenie Inwestycje dla Poznania. W pierwszej kolejności, jego członkowie chcieli wiedzieć jakie kroki podejmuje port, by utrzymać wysokie wyniki także w sezonie zimowym, gdy dostępnych jest mniej połączeń typowo wakacyjnych.

Spytano także o możliwe nowe kierunku połączeń, jakie mogłyby być realizowane ze stolicy Wielkopolski. Jak poinformowało lotnisko, działania i rozmowy z liniami lotniczymi prowadzone są cały czas, jednak nie może o nich informować do czasu oficjalnych komunikatów. Po raz kolejny podkreślono także, że to linie podejmują decyzję o wznowieniu, uruchomieniu lub likwidacji połączeń. Zaznaczono również, że wpływ mają na nią głównie sami pasażerowie, którzy poprzez częste podróże pokazują, że poznaniacy i wielkopolanie chętnie korzystają z poznańskiego portu.

W zakresie poprawy przepustowości w strefie odlotów, stowarzyszenie pytało m.in. o to, czy lotnisko w obecnym stanie jest przygotowane na kolejne wzrosty liczby pasażerów.

“W tym roku osiągniemy ok. 2,4mln pax. Za rok przy nawet skromniejszym wzroście 20% zbliżamy się do 2,9mln. Przy tej liczbie pax odloty się zapchają. “

Inwestycje dla Poznania

W odpowiedzi lotnisko zauważyło, że terminal projektowany był na obsługę ponad 3,5 miliona pasażerów rocznie, co oznacza, że nawet przy wysokich wzrostach, “zapchanie” jest na razie niemożliwe.

W kwestii kolejek do odprawy podkreślono, że jest to problem, który pojawia się na niemal każdym lotnisku na świecie i dlatego prowadzone są kampanie zachęcające pasażerów do przybywania do odprawy na dwie godziny przed lotem.

Jednocześnie w odpowiedzi na pytania Inwestycji dla Poznania przyznano, że trwają prace nad kilkoma rozwiązaniami, które mogą pomóc w usprawnieniu obsługi pasażerów.

Ci, którzy chcieliby, aby a Ławicy powstał kolejny terminal, mocno się rozczarują. Z uwagi na “duże wolne moce przerobowe” poznańskiego lotniska, na chwilę obecną nie ma nawet planów budowy kolejnego obiektu. Zaznaczono jednak, że sytuacja jest na bieżąco monitorowana i analizowana.

Rozwój poznańskiego lotniska potwierdzają statystyki – tylko w czerwcu tego roku odnotowano wzrost ruchu pasażerskiego w stosunku do tego samego miesiąc rok temu o prawie 50%. Od początku roku, z portu na Ławicy skorzystało już ponad milion pasażerów, czyli o 40% więcej niż w analogicznym okresie w ubiegłym roku.

 

autorka: A. Karczewska