Poznań z rekordowym budżetem. Ponad miliard złotych na inwestycje

Ponad miliard złotych na inwestycje, z czego najwięcej na drogi i komunikację zbiorową. Zaprezentowano dziś projekt budżetu Miasta na 2019 roku. Po raz kolejny, ma być rekordowy.

Największe wpływy do budżetu mają pochodzić z podatków PIT i CIT. Według założeń, do miejskiej kasy trafi z nich ponad 1,3 miliarda złotych.

W porównaniu do tegorocznego budżetu, całościowo, dochody miejskie mają wzrosnąć o ponad 4%.  Więcej pieniędzy ma pochodzić również z dofinansowań Unii Europejskiej. W 2019 roku będzie to 95 milionów złotych.

Wzrosną także wydatki, o 13,4%, czyli do kwoty 4,3 mld złotych. Głównym pwoodem będą inwestycje. Na bieżące wydatki przewidziano 3,3 mld złotych, czyli o 4,5% więcej niż rok wcześniej. Jak zaznaczył Urząd Miasta, to przede wszystkim efekt działań władz centralnych.

“Wzrost ten jest w dużej mierze pochodną decyzji władz centralnych. Wynika on m.in. ze zmian w systemie edukacji, takich jak dodatkowy rocznik w pierwszych klasach szkół średnich, wzrostu wynagrodzeń nauczycieli, zwiększenia minimalnej płacy i stawki godzinowej. Dodatkowym czynnikiem generującym zwiększenie wydatków bieżących jest znaczny wzrost cen energii.”

Urząd Miasta Poznania

Na inwestycje w 2019 roku Poznań przeznaczy około 1,3 mld złotych, z czego najwięcej na drogi i komunikację zbiorową. Niemal równie wysoką kwotę zaplanowano na wydatki związane z oświatą. Zdrowie i polityka społeczna pochłoną 658 mln złotych, a bezpieczeństwo mieszkańców 92 mln złotych.

Kultura w budżecie na 2019 rok to 151 mln złotych, czyli o ponad 17% więcej niż obecnie. Sport i turystyka to z kolei 100 mln złotych, gospodarka przestrzenna i gospodarowanie nieruchomościami 113 mln złotych, gospodarka komunalna i ochrona środowiska 176 mln złotych, a mieszkalnictwo 30 mln złotych.

Na co Miasto planuje wydać pieniądze? W planach są m.in. przebudowa trasy tramwajowej z os. Lecha na rondo Żegrze, budowa trasy tramwajowej od Pętli Wilczak do Naramowic, przebudowa torowisk w ulicach Wierzbięcice i 28 czerwca 1956 r., remonty torowo-sieciowe, przebudowa i rozbudowa ulicy Folwarcznej, oraz konserwacja i adaptacja reprezentacyjnych wnętrz zachodniej części dawnego zamku cesarskiego w Poznaniu.

To jednak nie wszystko. W budżecie znalazły się również wydatki na: rozbudowa Szkoły Podstawowej nr 62, budowa sali gimnastycznej przy SP nr 59, remont elewacji budynku Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1, remont obiektów kompleksu Chwiałka, modernizacja Toru Regatowego Malta i remonty mieszkań komunalnych.

Projekt budżetu został zaplanowany z deficytem w wysokości 525 mln zł.