Gala CEESAR AWARDS 2018 The Best Airlines – nagrodzono najlepsze linie lotnicze w Europie Środkowo-Wschodniej

Po raz pierwszy w Poznaniu, ale po raz 15. w historii przyznano nagrody w plebiscycie CEESAR AWARDS 2018 The Best Airlines. Uhonorowane zostały najlepsze linie lotnicze na podstawie głosów oddawanych przez pasażerów, a także przez kapitułę ekspercką. Gala wręczenia statuetek i ogłoszenia wyników odbyła się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, a gospodarzem wydarzenia był Port Lotniczy Poznań – Ławica.

Nagrody CEESAR – Najlepsza Linia Lotnicza przyznawane są od 2004 roku. To wyróżnienie najlepszych przewoźników lotniczych w Europie Środkowo-Wschodniej. Plebiscyt tworzony jest na podstawie głosów oddanych przez zweryfikowanych pasażerów, czyli takich, którzy rzeczywiście korzystali z usług danej linii lotniczej. Dzięki temu wyniki są bardziej wiarygodne.

W tym roku po raz pierwszy w historii uroczysta Gala wręczenia statuetek odbyła się w Poznaniu, na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Wydarzenie uświetniły specjalnie przygotowane na tę okazję występy artystów z Teatru Muzycznego w Poznaniu. Dla gości była to również szansa, by dowiedzieć się czegoś na temat historii poznańskiego lotniska, a także jego rozwoju i najnowszych wyników.

„Gala ma miejsce w Poznaniu, w Wielkopolsce, znanej z gościnności i otwartości. Warto zaznaczyć, iż to wydarzenie organizowane jest w naszym mieście po raz pierwszy i jest najważniejszym w Polsce lotniczym wydarzeniem branżowym. Zaprosiliśmy do udziału w niej przedstawicieli branży lotniczej z całej Europy, przedstawicieli ministerstwa infrastruktury oraz władz lokalnych, a także media. Jest to zatem powód do dumy dla nas, dla pracowników, dla Zarządu lotniska, które w ubiegłym roku zanotowało rekordowe wyniki obsługi pasażerskiej i osiągnęło drugie miejsce w Europie pod względem dynamiki ruchu wśród portów obsługujących do 5 mln pasażerów”

Mariusz Wiatrowski, prezes zarządu portu lotniczego Poznań – Ławica

Głosy w plebiscycie oddali pasażerowie z 16. państw Europy Środkowo-Wschodniej. Największą grupę, bo aż 34% stanowili Polacy. 18% stanowili pasażerowie z Rumunii, po 11% z Węgier i państw byłej Jugosławii, 9% z Czech, 7% z państw bałtyckich i po 5% z Bułgarii i Słowacji.

W kategorii „najlepsza niskokosztowa linia lotnicza” zwycięzcą okazał się WizzAir. „Najlepszą linią długodystansową” decyzją pasażerów został PLL LOT, natomiast „najlepszą linią krótkodystansową” wybrano Lufthansę.

Wyróżniono również linie w poszczególnych kategoriach konkursowych na podstawie oddanych przez podróżnych głosów:

– „Najlepszy stosunek jakości do ceny” – Ryanair
– „Najlepszy proces odprawy i boarding” – PLL LOT
– „Komfort na pokładzie” – Emirates
– „Najlepszy personel pokładowy” – WizzAir
– „Czystość” – Lufthansa
– „Najlepsza rozrywka na pokładzie” – Emirates
– „Najlepszy catering na pokładzie” – Qatar Airways

Nagrody przyznawała także kapituła ekspercka, w której skład weszli specjaliści branży lotniczej, biznesu oraz mediów z państw Europy Środkowo-Wschodniej.

– „najlepsza oferta dla biznesu” – Qatar Airways
– „wydarzenie roku” – dynamiczny rozwój portu lotniczego w Budapeszcie
– „manager roku” – Jozsef Varadi, prezes i założyciel WizzAir
– „trasa roku” – Budapeszt – Nowy Jork obsługiwana przez PLL LOT
– „najlepsza nowa strefa handlowa” – Baltona w porcie lotniczym we Wrocławiu
– „największy rozwój na lotniskach Europy Środkowo-Wschodniej” – port lotniczy w Budapeszcie
– „punktualność” – airBaltic
– „największy rozwój linii lotniczej w Europie Środkowo-Wschodniej” – PLL LOT

Podczas gali nagrodzono także głosujących – pasażerowie otrzymali specjalne vouchery o wartości 500 złotych do wykorzystania w sklepach lotniskowych. Wyróżniono trzy osoby, które w najciekawszy sposób uzasadniły swoje wybory.

W Gali udział wzięli, poza przedstawicielami linii lotniczych i branży lotniczej, m.in. przedstawiciele władz miejskich i wojewódzkich.

Wydarzenie było okazją nie tylko do nagrodzenia najlepszych przewoźników i podmiotów, ale także m.in. do promocji poznańskiego lotniska oraz miasta.

autorka: A. Karczewska