Norwegian uruchomi połączenie do Oslo. Co warto tam zobaczyć?

Na początku tygodnia tanie linie lotnicze Norwegian ogłosiły nowe połączenia realizowane z  lotniska Poznań-Ławica. Pojawienie się nowego przewoźnika w ofercie portu to niewątpliwie znak, że poznańskie lotnisko jest atrakcyjne dla linii lotniczych. Norwegian uruchomi dwa połączenia z Poznania – do Oslo oraz Kopenhagi. Czym zachwyca to pierwsze i dlaczego warto się wybrać do tego miasta?

Norwegian to tani przewoźnik lotniczy, który realizuje połączenia przede wszystkim na trasach skandynawskich. Poza możliwością przemieszczania się na północ Europy tanimi liniami, jego wejście na poznański rynek lotniczy oznacza dla pasażerów także większe możliwości dalszych podróży. Norwegian oferuje bowiem także połączenia do Azji i Ameryki Północnej i Południowej. Oznacza to, że pasażerowie z Ławicy mogą znaleźć tanie połączenia na inny kontynent z przesiadką na północy Europy.

Pojawienie się nowego przewoźnika to również znak, że lotnisko jest atrakcyjne dla linii lotniczych – nie tylko tych obecnie realizujących połączenia. Dla pasażerów oznacza to więcej połączeń, więcej możliwości, a tym samym więcej możliwych okazji i promocji z uwagi na większą konkurencję na rynku.

Połączenia Norwegiana do Oslo realizowane będą na jego „macirzyste” lotnisko, czyli port lotniczy Oslo-Gardermoen, które położone jest ok. 48km od Oslo. To dobra wiadomość dla pasażerów poznańskiej Ławicy. Obecnie realizowane połączenia do Oslo, które wykonuje Wizzair oznaczają dojazdy z lotniska Oslo-Torp, oddalonego od miasta o ok. 70km więcej. Nowe połączenie oznacza więc krótszy dojazd dla podróżnych.

Co warto zwiedzić wybierając się w podróż do stolicy Oslo? Niewątpliwie jedną z największych atrakcji jest zamek i forteca Akershus z końca XIII wieku. To kompleks fortyfikacji obronnych, który znajduje się nad Fiordem Oslo, czyli Oslofjord. Co ciekawe, wstęp dla zwiedzających jest bezpłatny, a twierdza czynna jest cały rok. Na terenie twierdzy znajduje się również kilka muzeów poświęconych obronności.

Innym niemal obowiązkowym punktem zwiedzania jest Pałac Królewski, czyli siedziba króla Haralda V. Rezydencja królewska została wybudowana w latach 1824-1848, jednak jest dostępna dla zwiedzających jedynie przez kilka tygodni w okresie letnim. Przez cały rok można za to codziennie oglądać zmianę warty straży królewskiej, która następuje o godzinie 13:30.

Norwegia nieodzownie kojarzy się także ze statkami. Jedną z atrakcji jest Frammuseet, a więc muzeum statku polarnego Fram wraz z oryginalnym wyposażeniem z przełomu XIX i XX wieku. Statek znany jest z  ekspedycji polarnych do Arktyki i Antarktyki. Wybudowany został w 1892 roku na zamówienie Fridtjofa Nansena.

Innym skojarzeniem z Norwegią są oczywiście skoki narciarskie. Podczas wizyty w Oslo warto zobaczyć skocznię narciarską Holmenkollbakken oraz Muzeum Narciarstwa. To jedna z wciąż czynnych skoczni, miejsce rozgrywania m.in. Igrzysk Olimpijskich w 1952 roku. Muzeum Narciarstwa znajduje się w jej budynku. Dodatkową atrakcją jest możliwość wjechania windą na wieżę skoczni.

Jedną z ciekawszych budowli w Oslo jest ogromny budynek Ratusza. Pełni on rolę nie tylko siedziby władz miasta, ale także galerii sztuki i pomieszczeń biurowych. To tutaj co roku organizowana jest ceremonia wręczania Pokojowej Nagrody Nobla. Zlokalizowany jest w centrum miasta na końcu zatoki Oslofjord, co oznacza, że jest niemal pierwszym budynkiem, jaki widać ze statków wpływających do portu.

Warto również wybrać się do Norweskiego Muzeum Ludowego, czyli muzeum i skansenu jednocześnie, jednego z największych tego typu w Europie. Położony jest na półwyspie Bygdoy, założone w 1894 roku. Na jego terenie znajduje się łącznie 155 budynków, w których przedstawione są eksponaty ukazujące historię kultury norweskiej.

Loty do Oslo realizowane przez Norwegiana z lotniska Poznań-Ławica będą odbywać się dwa razy w tygodniu – w środy i soboty od 1 kwietnia 2020 roku.

 

autorka: A. Karczewska

 

autorka: A. Karczewska