Studenci WNPiD UAM będą uczyć się obsługi dronów w ramach wydziałowego Centrum Dronów

Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM w Poznaniu uruchomi Centrum Dronów, dzięki któremu studenci poszczególnych kierunków wydziału będą mogli nauczyć się obsługi dronów i ich wykorzystania w codziennej pracy.

Centrum Dronów na WNPiD będzie pierwszym tego typu w Polsce. Przy jego tworzeniu uczelnia korzystała z doświadczeń najlepszych uniwersytetów w USA, gdzie tego typu programu funkcjonują już niemal 10 lat.

W ramach pozyskanego grantu UAM zakupi kilka najwyższej jakości dronów, na których będą szkolić się studenci. Przeszkolono już kilkunastu wykładowców, którzy będą prowadzić zajęcia. Warsztaty z obsługi dronów będą wpisane w programy nauczania na poszczególnych kierunkach WNPiD.

Skorzystają z nich młodzi kształcący się na kierunkach: bezpieczeństwo narodowe, dziennikarstwo i komunikacja społeczna oraz zarządzanie państwem.

Zanim drony zakupione przez uczelnię trafią do rąk studentów, będą oni uczeni latania na profesjonalnych symulatorach lotów. Po ukończeniu warsztatów będą mogli podejść do certyfikacji:

VLOS – Visual Line of Sight, czyli loty dronem w zasięgu wzroku
BVLOS – Beyond Visual Line of Sight, czyli loty dronem poza zasięg wzroku

Umiejętność posługiwania się dronem w sposób profesjonalny przyda się młodym w przyszłości, podczas pracy w swoich zawodach. Studenci dziennikarstwa będą mogli wykorzystać ją np. do przekazania obrazu z perspektywy tzw. “lotu ptaka”, natomiast absolwenci bezpieczeństwa narodowego np. do monitorowania terenu czy akcji ratowniczo-poszukiwawczych lub militarnych.

To nie pierwszy projekt UAM, podczas którego studenci szkoleni są z zakresu obsługi dronów. W ubiegłym roku akademickim w ramach projektu Humaniści=Profesjonaliści zajęcia mieli studenci Wydziału Historycznego.