XIII Ogólnopolski Festiwal Dobrego Smaku, czyli jarmark, warsztaty kulinarne, degustacje i koncerty

Już w czwartek, 15 sierpnia, rozpocznie się XIII Ogólnopolski Festiwal Dobrego Smaku, który jak zwykle oznacza tradycyjny jarmark na Starym Rynku, a także konkursy dla zawodowców, degustacje, warsztaty kulinarne, koncerty i wykłady. To okazja m.in. do spróbowania i kupienia regionalnych przysmaków z nawet najdalszych zakątków świata. Po latach do programu wydarzenia powraca Scena Festiwalu Dobrego Smaku, której tegorocznym tematem przewodnim będą Bałkany.

Ogólnopolski Festiwal Dobrego Smaku co roku w okresie letnim przyciąga nie tylko poznaniaków, ale także turystów. Niektórzy przyjeżdżają do Poznania specjalnie na to wydarzenie. Dlaczego? Bo to okazja do poznania smaków różnych regionów świata w jednym miejscu, a także wzięcia udziału w szeregu wydarzeń dodatkowych.

Sztandarowym punktem Festiwalu jest tradycyjny jarmark odbywający się na Starym Rynku, gdzie można nie tylko kupić, ale i spróbować regionalnych wyrobów m.in. z różnych miejsc w Polsce, w tym z Podlasia czy Dolnego Śląska, a także z państw odległych od Poznania takich jak Sri Lanka, Turcja, Armenia czy Litwa. Nie zabraknie wędlin, serów, przetworów, miodu, herbat, przypraw, nalewek czy innych alkoholi.

Jarmark nie jest jednak jedyną atrakcją Festiwalu. Jak co roku będzie można wziąć udział w licznych degustacjach, a także warsztatach kulinarnych prowadzonych przez mistrzów kuchni. Będą również konkursy kulinarne dla zawodowców i amatorów, a także wykłady i laboratoria smaku.

„Chcemy pokazywać, że kuchnia jest jednym z ważnych elementów kultury. Na co dzień, rzadko znajdujemy czas, aby wspólnie usiąść i porozmawiać, a stół jest do tego idealnym miejscem. Dlatego tak ważny jest dla nas projekt “Kuchnia – spotkania pokoleń”, realizowany już po raz drugi dzięki wsparciu Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Poznania. Zapraszamy babcię z wnuczkiem, stryja z siostrzenicą, pradziadka z prawnukiem, rodziców z dziećmi. Wspólne gotowanie stanie się pretekstem do rozmowy o historii rodziny i jej tradycjach. Każdy z uczestników warsztatów dostanie przepiśnik, gdzie będzie mógł sobie wynotować kilka rodzinnych receptur.”

Wojciech Lewandowski, prezes Fundacji Ogólnopolskiego Festiwalu Dobrego Smaku

W tym roku tematem konkursu dla restauratorów będą chłodniki w różnym wydaniu. Inspiracją była… pogoda i coraz cieplejsze lata, które sprawiają, że coraz więcej restauracji decyduje się na wpisanie tego dania do swojego menu. Ogłoszenie wyników nastąpi w piątek na Starym Rynku. Tuż przed nią, chłodników będzie mógł spróbować każdy, kto pojawi się pod sceną.

Po latach, do programu festiwalu wraca również festiwalowa scena Dobrego Smaku. Tegorocznym tematem przewodnim będą Bałkany, w nawiązaniu do Szczytu Bałkanów Zachodnich, który odbywał się w lipcu w Poznaniu.

„Pokażemy artystów z krajów, które aspirują do członkostwa w Unii Europejskiej. Koncerty będą się odbywać wokół Starego Rynku – zarówno na głównej płycie, jak i np. w kościele Franciszkanów na Wzgórzu Przemysła”

Przemysław Kieliszewski, dyrektor Teatru Muzycznego w Poznaniu, partnera festiwalu Akademia Gitary

Na scenie zaprezentują się zespoły z Kosowa, Albanii, Serbii oraz Polski.

Szczegółowy program XIII Festiwalu Dobrego Smaku dostępny jest online.