Obecnie odległość między dwoma miastami sprzyja przede wszystkim kontaktom biznesowym. To właśnie podróże służbowe najczęściej odbywają się m.in. pociągami. Poznaniacy korzystają również z możliwości szybkiego dotarcia np. na wydarzenia kulturalne w tym koncerty, berlińskie lotniska czy zrobienia zakupów. Niemcy chętnie przyjeżdżają do Poznania przede wszystkim w celach turystycznych.
Radny miejski Andrzej Rataj zwraca uwagę na potrzebę większego wykorzystania tego ostatniego czynnika. Jego zdaniem, obie strony zyskałyby na intensywnym rozwoju połączeń kolejowych między miastami. Zarówno pociągiem jak i jadąc autostradą do Berlina można dojechać w niecałe 3 godziny, jednak to pociągi ułatwiają możliwość bezpośredniego dostania się do centrum np. stolicy Niemiec bez konieczności martwienia się o odpowiednie plakietki środowiskowe dla pojazdu w strefach parkingowych.
W interpelacji do prezydenta Poznania, Andrzej Rataj wskazuje, że Poznań powinien zabiegać o zwiększenie zainteresowania niemieckich turystów dotarciem do stolicy Wielkopolski i spędzenia tu np. weekendu. Zdaniem radnego, należy rozważyć możliwość uruchomienia specjalnych, weekendowych połączeń kolejowych.
Samorządowiec podaje przykład uruchomionych podobnych połączeń między Wrocławiem a Pragą, które przyczyniły się do zwiększenia ruchu turystycznego obu miast i daje dobre prognozy na kolejne lata. Jego zdaniem, podobny efekt przyniosłoby połączenie tego typu między Poznaniem a Berlinem.
Połączenie mogłoby także zwiększyć zainteresowanie stolicą Wielkopolski również wśród mieszkańców innych niemieckich miast, którzy mogliby przesiadać się na pociąg w Berlinie mając do wyboru korzystne połączenie.
Radny zadeklarował jednocześnie wsparcie podczas rozmów z władzami Berlina i spółkami kolejowymi – zarówno polskimi jak i niemieckimi. Jego zdaniem najbardziej optymalnym byłoby popołudniowe połączenie z Berlina w piątek i wieczorne niedzielne połączenia powrotne. Do akcji mogłyby przyłączyć się również inne podmioty, w tym np. hotele, restauracje czy instytucje rekreacyjno-kulturalne.