Jak będzie wyglądał pomnik marszałka Piłsudskiego w Poznaniu?

Sąd konkursowy mający wyłonić projekt na pomnik upamiętniający Józefa Piłsudskiego podjął decyzję, która z przedstawionych wizualizacji zostanie wcielona w życie. Pomnik zostanie postawiony u zbiegu ulicy Karola Libelta i alei Niepodległości. Na dzisiejszej konferencji ogłoszony został autor najlepszego projektu.

Konkurs nie był łatwym wyzywaniem dla architektów, ze względu na zabytkowe otoczenie. W okolicy, gdzie powstać ma pomnik znajdują się budynki z końca XIX i początku XX wieku, a dodatkowo kościół, klasztor dominikanów, czy popiersie Moniuszki.


Do pierwszej fazy konkursu zgłoszone zostały 33 opracowania, z których wybrano 3 finałowe wizje artystów. Wczoraj sąd konkursowy do późnych godzin wieczornych dywagował nad pracami biorącymi udział w drugim etapie konkursu. Siedmioosobowe jury konkursu z prof. ASP dr hab. Janem Tutajem na czele oceniało prace w 4 kategoriach.

Wyniki głosowania zostały uśrednione i przedstawione podczas konferencji. Zwycięska praca Zbigniewa  Mikielewicza otrzymała 51% łącznych punktów. Według sędziów praca ta najbardziej wpisuje się w koncepcję zleceniodawcy. Wybrany projekt, który zakłada 4,5-metrowy pomnik nie jest jednak ostateczną wizją, jaka zostanie przeznaczona do realizacji. Do projektu jury wypracowało zalecenia pokonkursowe, które powinny zostać uwzględnione w finalnej wersji.

Zalecenia dotyczą kilku aspektów, które według jury są niezbędne, aby dzieło charakteryzowało się najwyższym standardem wykonania zarówno pod względem projektu jak i wykonania. 


W konkursie 2. i 3. miejsce nagrodzono wyróżnieniem 2. stopnia w wysokości 6 tys. zł. Zajęli je odpowiednio: Marcin Smosna oraz Jan Graczyk. 
Laureat konkursu Zbigniew Mikielewicz za zwycięstwo w konkursie otrzymał wyróżnienie 1. stopnia w wysokości 12 tys. zł. 
Łączna pula konkursowych nagród wynosiła 60 tys. zł

Inicjatywa organizowana jest przez Społeczny Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Poznaniu, który zaplanował 2 mln zł. na ten cel. Według wstępnych wyliczeń podanych w opisie projektu Mikielewicza monument wraz z otaczającą go infrastrukturą ma idealnie zmieścić się w zaplanowanym budżecie.