Poznań wita jerzyki w mieście, ale w tym roku bez tradycyjnego pikniku

Od kilku lat Poznań wita swoich skrzydlatych mieszkańców – jerzyki – powracających z zimowisk w Afryce. Co roku odbywał się piknik powitalny połączony z akcją edukacyjną dotyczącą tego gatunku ptaków, a także szereg innych inicjatyw i akcji związanych z jerzykami. W tym roku, z uwagi na sytuację epidemiologiczną w kraju, nie będzie możliwa organizacja tradycyjnego powiatania. Miasto nie zamierza jednak odpuścić świętowania powrotu tych pożytecznych ptaków.

Maj to miesiąc powrotu jerzyków do Polski po “wakacjach” w Afryce. Rozpoczyna się ich sezon lęgowy, dlatego wracają do swoich gniazd także w Poznaniu. Ich rola w mieście jest ogromna, tym bardziej, że każdy z tych ptaków dziennie zjada do 20 tysięcy komarów i muszek, co zdecydowanie pomaga ludziom w codziennej rzeczywistości.

Niestety, populacja jerzyków się zmniejsza i dużą rolę odgrywa w tym człowiek. Lata uszczelniania murów i stropodachów w ramach modernizacji i remontów sprawiły, że ptaki nie mają miejsc na swoje gniazda i wychowywanie młodych.

Poznań od kilku lat realizuje program ochrony jerzyków, który ma na celu nie tylko działania praktyczne, ale także edukacyjne. Promowane są dobre i przyjazne dla środowiska rozwiązania architektoniczne.

Miasto zachęca inwestorów do projektowania budynków, które będą przyjazne dla mieszkających w Poznaniu ptaków, szczególnie jerzyków. Widać już pierwsze efekty tych działań – m.in. na Ratajach, Winogradach czy zabytkowej wieży kościoła farnego.

W tym roku już po raz czwarty miał odbyć się tradycyjny piknik “Powitanie jerzyków w Poznaniu”. Podczas wydarzenia dzieci mogą słuchać opowieści przyrodników dowiadując się czegoś na temat ochrony przyrody w mieście. Z kolei dorośli mogą wymienić się doświadczeniami i pomysłami dotyczącymi tej tematyki. W tym roku, z uwagi na sytuację epidemiologiczną w kraju piknik się nie odbędzie.

Możliwe jest za to zorganizowanie tradycyjnego konkursu plastycznego dla najmłodszych mieszkańców. Zadaniem dzieci jest stworzenie prac na temat jerzyków. Ich wystawa odbywa się zawsze we wrześniu. Jeśli okoliczności pozwolą, twórczość dzieci zostanie zaprezentowana także w tym roku.