Kolejna pomoc dla obcokrajowców w Poznaniu. Przy ul. Półwiejskiej powstał POINT

Cudzoziemcy mieszkający w Poznaniu mogą korzystać z nowego Poznańskiego Ośrodka Integracji (POINT), który rozpoczął działalność w centrum miasta. To rozszerzenie działalności Migrant Info Point, który prowadzony jest przez Fundację Centrum Badań Migracyjnych.

POINT ma być miejscem kompleksowej i stacjonarnej obsługi cudzoziemców, w którym znajdą pomoc na wielu płaszczyznach. Eksperci udzielą pomocy zarówno związanej z formalnościami, takimi jak np. legalizacja pobytu i pracy, zapisanie dzieci do placówki oświatowej, wyrobienie dokumentów, jak i związanej z kwestiami życia codziennego w nowym państwie i mieście. Porady udzielane są także w zakresie możliwości uzyskania opieki zdrowotnej i psychologicznej czy pomocy związanej z zatrudnieniem.

Migrant Info Point działa w Poznaniu od 2013 roku. Doświadczeni eksperci współtworzą teraz także Poznański Ośrodek Integracji, który ma swoją siedzibę przy ul. Półwiejskiej 17/27. Znajduje się tam pięć pomieszczeń, a pracujący tam specjaliści posługują się językami: polskim, angielskim, rosyjskim i ukraińskim.

To ekipa z doświadczeniem, ale też po prostu życzliwi ludzie, wrażliwi na perypetie migrantów. Są kompetentni, by udzielić wsparcia nawet w trudnych sytuacjach, a gdy zachodzi taka potrzeba, to zapisują dodatkowo na konsultacje z prawniczkami, doradczynią zawodową, proponują kurs polskiego lub włączenie się w działania integracyjne.

Karolina Sydow z Migrant Info Point

Punkt będzie czynny od poniedziałku do środy w godzinach 14:00-20:00 oraz w czwartki i w piątki od 9:00 do 15:00. Z uwagi na wciąż obowiązujący stan epidemii, konieczne jest wcześniejsze umówienie na wizytę. Wysyłając maila na adres office@migrant.poznan.pl lub dzwoniąc pod numer telefonu: 503 979 758.

Dla cudzoziemców dostępne będą także kursy języka polskiego, działania integracyjne czy doradztwo zawodowe. Znajdą się tam również informacje na temat pikników i warsztatów organizowanych zarówno dla Polaków jak i obcokrajowców.

Dzięki kompleksowej pomocy migranci zdobędą wiedzę na temat swoich praw i obowiązków w Polsce, poprawią znajomość języka i lepiej poznają lokalny rynek pracy. Zyskają również polscy mieszkańcy i mieszkanki Poznania – dzięki działalności POINT będą mogli lepiej zrozumieć cudzoziemców, poznać ich kulturę i zauważyć ich wkład w życie miasta.

Grzegorz Ganowicz, przewodniczący Rady Miasta Poznania

POINT jest częścią projektu “#AKTYWATOR WLKP – wsparcie integracji migrantów w województwie wielkopolskim”, który Miasto Poznań prowadzi wspólnie z Fundacją Centrum Badań Migracyjnych oraz Międzynarodową Organizacją ds. Migracji.