System miejskiego monitoringu wizyjnego rozbudowany o kolejne kamery

Poznań rozbudowuje system monitoringu miejskiego. W ostatnim czasie zamontowano nowe kamery w centrum miasta, a do końca roku pojawią się kolejne w innych częściach miasta.

System monitoringu miejskiego jest rozbudowywany i modernizowany. Obecnie w jego ramach funkcjonują 953 kamery. Tylko w ubiegłym roku operatorzy monitoringu wykryli i przekazali odpowiednim służbom zgłoszenia o 7783 zdarzeniach, które wymagały interwencji. W pierwszej połowie 2020 roku było to już ponad 3500 przypadków.

Miejsca instalacji kamer są konsultowane z miejscowymi radami osiedli, społecznikami i mieszkańcami, a także ze służbami porządkowymi, które wskazują newralgiczne miejsca, w których dochodzi do łamania prawa czy niebezpiecznych zdarzeń.

W sierpniu w centrum miasta pojawiły się cztery nowe punkty kamerowe, czyli kamery obrotowe, które zostały włączone do systemu miejskiego monitoringu wizyjnego. Są one zlokalizowane w obszarze ulic Piaskowej i Szyperskiej. Najpierw jednak przygotowano odpowiednią infrastrukturę teletechniczną. Koszt jej budowy oraz instalacji kamer wyniósł prawie 250 tysięcy złotych.

Zainwestowano również w nową macierz dyskową, która pozwala na archiwizację obrazu z kamer przez 30 dni.

Wkrótce system monitoringu zostanie rozbudowany także na osiedlach: Główna, Krzyżowniki – Smochowice i Naramowice. Nowe punkty kamerowe planowane są także: w parku im. ks. T. Kirschke (1 kamera stałopozycyjna), przy ul. Przytocznej (1 kamera obrotowa mobilna) oraz na skrzyżowaniu ulic Lechickiej i Obrońców Tobruku. Koszt inwestycji to prawie 135 tys. zł (ponad 83 proc. środków na ten cel przekazały rady osiedli).