Od 27 seniorów wyłudzili ponad 1,5 miliona złotych

Poznańscy policjanci zatrzymali 13 osób podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, która wyłudzała od seniorów pieniądze metodą „na policjanta”. Jak wykazali śledczy, od 27 seniorów wyłudzono ponad 1,5 miliona złotych.

W czerwcu policjanci z Poznania dokonali zatrzymania 6 osób na terenie Warszawy w związku ze sprawą wyłudzeń pieniędzy od seniorów. W toku prowadzonego śledztwa i uzupełniając materiał dowodowy ustalano kolejne osoby biorące udział w procederze.

Dzięki temu ostatniego dnia sierpnia zatrzymano kolejnych 7 osób, w tym 6 mężczyzn i kobietę w wieku od 19 do 35 lat. Wszyscy byli już znani policji za wcześniejsze przestępstwa w tym m.in. kradzieże, oszustwa, pobicia i pranie brudnych pieniędzy.

Jak ustalono, wszyscy zatrzymani w sprawie działali w ramach zorganizowanej grupy przestępczej i mieli ściśle określone role i zadania. Grupą dowodziła 27-letnia kobieta.
Jak ustalono w trakcie śledztwa, podejrzani, czyli łącznie 13 osób, wyłudzili od 27 seniorów na terenie całego kraju ponad 1,5 miliona złotych.

Jeden z mężczyzn został zatrzymany na gorącym uczynku, gdy w Sopocie odbierał paczkę z pieniędzmi w kwocie 400 tysięcy złotych.

Jak ustalono, oszuści działali według scenariusza, w ramach którego do osoby starszej dzwonił mężczyzna podając się za funkcjonariusza, a następnie wybierał jeden z dobrze znanych policji scenariuszy wyłudzenia od seniora czy seniorki pieniędzy.

Wszyscy podejrzani zostali tymczasowo aresztowani na trzy miesiące. Za popełnione przestępstwa grozi im kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Policja zapewnia, że sprawa jest rozwojowa.