Poznań wybuduje tężnie solankowe?

Miejski radny Paweł Matuszak zwrócił się w interpelacją do prezydenta Poznania w sprawie możliwości stworzenia w Poznaniu tężni solankowych. Jak wyjaśnia, miałoby to pozytywny wpływ na zdrowie mieszkańców, szczególnie tych najstarszych.

Tężnie budowane są z drewna i gałęzi tarniny, a ich celem jest zwiększenie stężenia soli w solance. Solanka z kolei pozytywnie wpływa na zdrowie człowieka i jest wskazana przy leczeniu i profilaktyce w zakresie pulmonologii, kardiologii, alergologii, neurologii i psychiatrii.

Jak wskazuje radny, tężnie solankowe tworzą podobny mikroklimat do tego w uzdrowiskach nadmorskich, a godzina wdychania aerozolu solankowego odpowiada nawet trzem dniom nad morzem.

Mikroklimat i prozdrowotne właściwości solanki to zdaniem Pawła Matuszaka powód, dla którego Miasto Poznań powinno rozważyć budowę tężni na terenie miasta. Wskazuje, że specyficzny mikoklimat pomógłby zwłaszcza poznańskim seniorom, szczególnie tym, którzy z uwagi na stan zdrowia lub sytuację finansową nie mogą pozwolić sobie na wyjazd nad morze.

Zdaniem radnego, tężnie wpisują się w działalność Poznańskiego Ośrodka Specjalistycznych Usług Medycznych (POSUM) i to właśnie tam byłoby najlepsze miejsce na ich wybudowanie. Wskazuje na miejskie działki znajdujące się przy POSUM, obecnie niezagospodarowane.

Drugą proponowaną lokalizacją jest Cytadela, czyli miejsce chętnie odwiedzane przez poznaniaków i turystów.

Radny zaapelował do prezydenta o zabezpieczenie około 1 miliona złotych na inwestycję, w budżecie miejskim na 2021 rok.