Kolejny krok w kierunku rewaloryzacji płyty Starego Rynku

Rozpoczęła się procedura przetargowa na wyłonienie projektanta i wykonawcy rewaloryzacji płyty Starego Rynku w Poznaniu. Inwestycja będzie współfinansowana ze środków Unii Europejskiej i ma przywrócić poznańskiemu Rynkowi dawną świetność.

Celem rewaloryzacji jest z jednej strony przywrócenie najbardziej charakterystycznemu miejscu w Poznaniu dawnego blasku, a z drugiej poprawę komfortu poruszania się po płycie Starego Rynku.

W ramach prac powstanie nowa zarówno konstrukcja jak i nawierzchnia Starego Rynku, a także ulic do niego przyległych, chodników i ciągów pieszych. Nawierzchnia zostanie wykonana z kostki i płyt kamiennych. Wykonawca wykorzysta także zabytkowy materiał: kostka, krawężniki i granitowe płyty chodnikowe. 

Chodniki zostaną obniżone w stosunku do płyty Starego Rynku i przebudowywanych fragmentów ulic do 2 cm, co ma ułatwić poruszanie się po nowej nawierzchni.

Na Starym Rynku pojawi się także zieleń. Zaplanowane są klomby z drzewami i siedziskami, a także wertykalny ogród na zachodniej ścianie Galerii Arsenał oraz nowe ławki i siedziska na płycie rynku. Powstanie także Pasaż Kultury na ul. Jana Baptysty Quadro, który będzie miejscem dla organizacji wydarzeń kulturalnych. Pojawi się tam m.in. mobilna scena oraz czasowe, składane zadaszenie i ławki.

W ramach inwestycji zostaną również wykonane nowe izolacje ścian fundamentowych budynku Wagi Miejskiej, a także wybudowana będzie kanalizacja deszczowa z podziemnymi zbiornikami retencyjnymi. Sieci wodno-kanalizacyjna, ciepłownicza, energetyczna, telekomunikacyjna i gazowa zostaną zmodernizowane lub przebudowane.

Wykonawca wybrany w ogłoszonym przetargu będzie miał maksymalnie 270 dni od podpisania umowy na wykonanie projektu i uzyskanie pozwolenia na budowę. Roboty budowlano-montażowe mają zakończyć się najpóźniej 730 dni po podpisaniu umowy.