Paderewski na niepublikowanych dotąd fotografiach. Wyjątkowa wystawa na Starym Rynku

Przed wejściem do Muzeum Powstania Wielkopolskiego na Starym Rynku stanęła nowa wystawa plenerowa “Virtuoso. Ignacy Jan Paderewski na nieznanych fotografiach z zapomnianego albumu”. Ekspozycja została przygotowana z okazji 102. rocznicy Powstania Wielkopolskiego.

Ignacy Jan Paderewski jest nieodzownie związany z Poznaniem i zwycięskim Powstaniem Wielkopolskim z 1918 roku. Nic więc dziwnego, że pamięć o artyście i polityku jest kultywowana na wiele sposobów i w różnych aspektach.

Musical “Virtuoso” zrealizowany przez Teatr Muzyczny w Poznaniu spotkał się z bardzo dobrym odbiorem, ale to jedynie część działań mających na celu przybliżenie postaci Paderewskiego.

Wielkopolskie Muzeum Niepodległości przygotowało wystawę plenerową, która stanęła przed wejściem do Muzeum Powstania Wielkopolskiego na Starym Rynku. Ekspozycja składa się z niepublikowanych dotąd zdjęć Paderewskiego, które odkryto w 2019 roku. Fotografie w odnalezionym albumie przedstawiają dwie ostatnie dekady życia Paderewskiego. Zakupiony przez Wielkopolskie Muzeum Niepodległości w Poznaniu zawiera 138 ułożonych chronologicznie i dobrze zachowanych zdjęć z lat 1919 – 1936. 

Album z fotografiami Ignacego Jan Paderewskiego zawiera materiały ikonograficzne, które można uznać za niezwykle interesujące, wręcz unikalne z przynajmniej czterech powodów.Po pierwsze, są to zdjęcia dotąd nieznane, nigdzie nie publikowane. Po drugie, większość z nich przedstawia Mistrza oraz najbliższe jego otoczenie – w tym żonę Helenę – w codziennym, prywatnym życiu. Po trzecie są one bardzo cenną dokumentacją wnętrz oraz otoczenia Riond-Bosson, szwajcarskiej rezydencji Paderewskich w Morges, a po czwarte niektóre fotografie ukazują też Paderewskiego w okresie jego politycznej aktywności: jako premiera polskiego rządu w 1919 roku oraz jego z twórców w 1936 roku Frontu Morges.

Olaf Bergmann, kurator wystawy

Wystawa będzie dostępna do końca lutego 2021 roku.