Ubezpieczenie turystyczne na wyjazd na długi weekend

Polacy chętnie wykorzystują długie weekendy na odbywanie kilkudniowych wycieczek, jednak w 2020 roku nasze możliwości pod tym względem były ograniczone ze względu na pandemię. Nadal nie wiemy, co czeka nas w 2021, ale jedno jest pewne – wiele osób nie może doczekać się wyjazdu, choćby na długi weekend. Wybierając się na taką wycieczkę, warto przede wszystkim zachować zdrowy rozsądek i śledzić najnowsze doniesienia na temat sytuacji pandemicznej. Nie należy zapominać również o odpowiednim ubezpieczeniu turystycznym.

Czy EKUZ wystarczy na majówkę?

EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, to dokument, który stanowi potwierdzenie tego, że jesteśmy ubezpieczeni w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia w Polsce. Mając tę kartę, mamy prawo do świadczeń zdrowotnych na terenie danego kraju na takich samych zasadach, jak jego mieszkańcy. Niestety, ale EKUZ nie działa we wszystkich państwach, a wyłącznie w krajach Unii Europejskiej oraz w Islandii, Liechtensteinie, Norwegii i Szwajcarii. Co więcej, nie obejmuje wszystkich świadczeń – w zależności od tego, w którym kraju się znajdziemy, możemy korzystać z opieki zdrowotnej na odmiennych zasadach, tzn. za niektóre usługi przyjdzie nam zapłacić.

Teoretycznie, aby uzyskać dostęp do świadczeń we wspomnianych krajach, konieczne jest posiadanie karty EKUZ, ale w praktyce, jeśli zapomnimy ją wyrobić, możemy złożyć wniosek o certyfikat tymczasowo zastępujący EKUZ. Ma on zastosowanie również wtedy, gdy zgubimy kartę.

Czy jednak EKUZ wystarczy nam, jeśli chcemy wyjechać na majówkę w 2021 roku za granicę? Niestety, ale musimy się przygotować na to, że za wybrane świadczenia będziemy musieli zapłacić. Oto przykładowe zasady, które obowiązują w niektórych krajach:

  • Austria – jeden dzień w szpitalu kosztuje od 12 do 20,1 euro, zakładając że w ciągu roku nie spędzimy w nim więcej niż 28 dni. Odpłatne są m.in. ratownictwo górskie i medyczny transport lotniczy.
  • Hiszpania – zapłacimy za leczenie stomatologiczne. Pacjent pokrywa również całkowity koszt ewentualnego transportu do Polski.
  • Włochy – wizyta u lekarza pierwszego kontaktu kosztuje do 36,15 euro. Wydatki wiążą się również z leczeniem stomatologicznym oraz częściowo z wizytami u lekarzy specjalistów.

Jak widać, EKUZ nie pokrywa wszystkich świadczeń zdrowotnych – potrzebne jest nam ubezpieczenie turystyczne, które obejmie wyżej wymienione przypadki, a także zapewni nam wypłatę środków w wielu innych sytuacjach.

Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne na majówkę?

O zakupie odpowiedniej ochrony ubezpieczeniowej należy pomyśleć wcześniej, a nie będąc już za granicą. Warto sprawdzić, kiedy będzie obowiązywać polisa. Np. w towarzystwie ubezpieczeniowym Aviva ochrona może zacząć działać najwcześniej kolejnego dnia po zawarciu umowy i opłaceniu składki, a w przypadku zakupu ubezpieczenia za granicą – najwcześniej po 3 dniach od dokonania płatności. Dlatego lepiej pamiętać o tym, żeby zakupić ubezpieczenie na wyjazd, będąc jeszcze w Polsce. Wybierając ofertę, należy zwrócić uwagę na kilka kwestii, takich jak:

  • Suma ubezpieczenia – najlepiej dopasować ją do cen świadczeń w danym kraju, jeśli ochrona zdrowia jest w danym kraju bardzo droga, lepiej wybrać wyższą sumę ubezpieczenia
  • OC w życiu prywatnym – warto zdecydować się na taką ochronę, gdyż dzięki temu możemy uniknąć płacenia za szkody wyrządzone innym.
  • Zakres ubezpieczenia – np. czy otrzymamy odszkodowanie w przypadku kradzieży lub uszkodzenia bagażu wskutek zdarzeń losowych? Czy ochrona uwzględnia zdarzenia, do których doszło w związku ze sportami, które zamierzamy uprawiać podczas wyjazdu?

Ubezpieczenie turystyczne jest niezbędne – EKUZ gwarantuje pomoc medyczną, ale powinniśmy być przygotowani na ryzyko zdarzeń, które będą wiązać się z koniecznością pokrycia wysokich kosztów.

Ile zapłacimy za ubezpieczenie turystyczne na długi weekend?

Wysokość składki możemy łatwo wyliczyć, korzystając z kalkulatora na stronie ubezpieczyciela. Wpływ na cenę za ochronę mają takie czynniki jak cel wyjazdu (tzn. do jakiego kraju jedziemy), okres ochronny (na ile dni wyjeżdżamy), a także dodatkowe opcje ubezpieczenia. Na tej podstawie ubezpieczyciel powinien nam dać do wyboru kilka pakietów różniących się m.in. sumą ubezpieczenia i ryzykami, które obejmuje ochrona.  

Źródło: https://www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/nasze-zdrowie-w-ue/leczenie-w-krajach-unii-europejskiej-i-efta/wyjezdzam-do/