Jaki trening będzie dedykowany dla nas?

Największym problemem osób, które chcą się zająć na poważnie trenowaniem, będzie to, jaką formę ćwiczeń wybrać? Czy powinny być bardziej intensywne, czy też może rozpocząć spokojnie? A może skoncentrować się na ćwiczeniach wytrzymałościowych, które będą gwarantowały nam maksymalne dotlenienie organizmu?

To właśnie ostatnia opcja, czyli niezwykle popularny obecnie trening cardio, to rozwiązanie dedykowane dla osób, które chcą szybko poprawić sobie funkcjonowanie układu krążenia. Taka metoda ćwiczeń bardzo dobrze będzie wpływać na ogólną kondycję naszego organizmu. Główna zasada działania polega na tym, że podczas takiego treningu zwiększa się ilość oddechów przypadających na każdą minutę. Jednocześnie przyspiesza tętno i to będzie skutkować tym, że komórki oraz tkanki mięśniowe będą w większym zakresie dotlenione. Oczywiście nie zapominajmy o kolejnej bardzo wymiernej korzyści, czyli szybkim pozbyciu się zbędnych kilogramów.

Zasada działania treningu cardio

Oczywiście, aby przystąpić do realizacji takiego treningu, musimy wiedzieć, na czym konkretnie będzie on bazować. Chodzi tu, więc mówiąc w dużym skrócie, o wykonywanie ćwiczeń aerobowych, które będą dotleniać nasze mięśnie. Musi to trwać jednak minimum 30 minut. Specjaliści wskazują jednak, że czasem optymalnym dla tego rodzaju treningu będzie jedna godzina. Ważne też jest, aby w trakcie ćwiczeń nie robić przerw. W przypadku jazdy na rowerze będzie to nieprzerwana jazda przez 30 do 60 minut. To samo będzie dotyczyć pływania, biegania oraz innych ćwiczeń aerobowych. Kluczowa będzie też regularność. Najlepszym rozwiązaniem jest wykonywanie takiego treningu trzy razy w tygodniu. Oczywiście chodzi o to, aby robić to z przerwami.

 

Nasz organizm potrzebuje jednego dnia, aby zregenerować mięśnie i odpocząć. Po jakimś czasie zauważymy, że takie regularne ćwiczenia przyzwyczają nas do wysiłku, a nasze mięśnie będą dotlenione. Poprawi się kondycja, a my będziemy mieć lepsze samopoczucie. Warto też pamiętać, że taki trening niekoniecznie musi wiązać się z bardzo intensywnymi i wyczerpującymi ćwiczeniami. Taki rodzaj trenowania to przecież również szybki spacer. Ważne, aby marszowy krok trwał minimum 30 minut. Kluczowe jest zwiększenie liczby oddechów oraz przyspieszenie tętna. Wtedy właśnie efektywniej zaczyna pracować układ krążenia, a tkanki są dotlenione. Do ćwiczeń tych można zaliczyć kajakarstwo, wioślarstwo albo fitness, czy aerobik. Fortuna kod promocyjny daje niezwykłe doznania podczas typowania wyników wraz z równocześnie rewelacyjną zabawą.

Intensywność treningu cardio

Kluczowe też będzie dopasowanie takiego rodzaju treningu do naszych możliwości. Duże znaczenie będzie mieć tu naturalnie wiek. Intensywność jest, więc obliczana poprzez określenie uderzeń serca na minutę. Od 220 musimy odjąć nasz wiek i mamy wynik, czyli liczbę uderzeń serca w ciągu minuty, która powinna występować w naszym przypadku podczas treningu. Jeżeli będzie chodzić na przykład o osobę 40-letnią, to maksymalne tętno w trakcie ćwiczeń powinno wynosić 180. Odpowiednio do tych wskazań stopniujemy sobie intensywność, a zazwyczaj wymienia się tu 5 poziomów.

 

Niska intensywność będzie wynosić od 50 do 60% maksymalnego tętna. Umiarkowana intensywność to od 60 do 70%, wysoka intensywność to od 70 do 80, a bardzo wysoka to od 80 do 90. Ekstremalna wynosi powyżej 90%.