Kolejne budki lęgowe dla jerzyków w Poznaniu

O jerzykach w Poznaniu w ostatnich latach mówi się coraz częściej. Niestety, zazwyczaj to niepokojące informacje o zmniejszającej się populacji tych ptaków. Miejska zabudowa stała się mniej przyjazna dla ptasich mieszkańców, choć od pewnego czasu stosowane są rozwiązania, które mają naprawić te szkody. Ostatnio jedno z nich zastosowano na budynku Collegium Maximum Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Jerzyki to znani ptasi mieszkańcy miasta. Nazywane są mistrzami aerodynamiki, z uwagi na wyjątkowe akrobacje, jakie wykonują w powietrzu w pogoni za owadami. Wśród tych ostatnich są także komary i meszki, co cieszy poznaniaków. To wyjątkowe ptaki, które trudno dostrzec nie w czasie lotu.

Większą część życia jerzyk spędza w locie. W powietrzu zbiera pożywienie i materiał na gniazdo, pije krople deszczu, kopuluje i śpi, szybując z wiatrem na dużej wysokości (do 2,5 km). Może pozostawać w locie bez przerwy nawet przez 2 lata. Ląduje przede wszystkim podczas okresu lęgowego, budując gniazdo i karmiąc pisklęta. Ponadto czasami odpoczywa, chwytając się pazurkami pionowej ściany skały lub budynku. Jerzyki mają bardzo krótkie mocne nogi z wszystkimi pazurkami skierowanymi do przodu. Dlatego nie mogą usiąść na drucie jak jaskółki ani na cienkich gałązkach, zresztą ich łacińska nazwa Apus oznacza beznogie. Poruszanie się na ziemi sprawia im ogromną trudność, więc prawie nigdy nie chodzą. Jerzyk jest za to jednym z najszybszych ptaków spotykanych w Europie, największe szybkości osiąga w locie grupowym. W pogoni za zdobyczą osiąga prędkość 200 km/h.” – wyjaśnia prof. Piotr Tryjanowski z Katedry Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Główną przyczyną spadku populacji jerzyków są działania człowieka, w tym przede wszystkim ocieplanie budynków, w czasie którego zamykane są otwory w stropodachach, które do tej pory były najczęstszym miejscem siedlisk tych ptaków.

W ostatnich latach Miasto Poznań stara się prowadzić akcje mające na celu pomoc jerzykom. Prowadzone są działania edukacyjne od najmłodszych lat. Przy projektowaniu i remontach budynków uwzględnia się potrzeby lęgowe ptaków. Podobne inicjatywy podejmowane są przez podmioty prywatne, placówki oświatowe i inne instytucje. Powstają m.in. budki lęgowe.

Niedawno własne działania przeprowadził również poznański Uniwersytet Przyrodniczy, który na budynku Collegium Maximum zawiesił budki lęgowe. Specjaliści liczą, że zostaną one zasiedlone w najbliższych dniach.

Pierwsze jerzyki zostały już w tym roku zaobserwowane w Poznaniu. Zostaną tu prawdopodobnie do sierpnia.