„C’è sempre un tango” – taniec z życiem. Wernisaż wystawy Karola Szymkowiaka

W miniony czwartek, 28 października, w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu odbył się wernisaż wystawy „C’è sempre un tango” autorstwa Karola Szymkowiaka.

Głównym bohaterem wystawy jest Władysław – muzyk, akordeonista – mój dziadek. Przez kilka lat fotografowałem go w jego mieszkaniu, w którym od śmierci babci mieszkał sam i z którego, z uwagi na postępujące wraz z wiekiem problemy z chodzeniem, niemal nie opuszczał. Cały czas czułem jednak, że działając w ten sposób nie uda mi się w pełni o Nim opowiedzieć. Coś mi przeszkadzało. Tym czymś była przestrzeń mieszkania, nieprzystająca do historii opowiadanych przez Władysława, w których zawsze pełno było muzyki i zabawy. Ostatecznie mieszkanie dziadka stało się drugim bohaterem cyklu, rodzajem sceny, na której rozgrywają się minione wydarzenia, wspomnienia. Tytuł cykl to tytuł jednego z tang, które znalazłem w starych nutach Władysława. „C’è sempre un tango” oznacza „Zawsze jest tango” i odnosi się do wspomnień

mówi Karol Szymkowiak, fotografik dokumentalista, autor cyklu.

 

Wystawa, na którą składa się cykl prac autorstwa fotografika Karola Szymkowiaka, to niezwykła foto opowieść o życiu artysty zaprezentowana w formie fotografii i fotokolaży.

Opowieść w opowieści

Zaprezentowane na wystawie prace są swoistą kontemplacją życia z całą jego nieprzewidywalnością i nieuchronnością ludzkiego losu.

C’è sempre un tango jest wystawą o wspomnieniach, o ich wartości i istotnej roli jaką odgrywają w naszym życiu, zwłaszcza jeśli znajdziemy się w tym jego momencie, w którym nie mamy już zbyt wielu okazji do zdobywania kolejnych. Projekt podejmuje też tematykę izolacji, unieruchomienia. Sytuacji, w której dom, będący schronieniem, staje się jednocześnie rodzajem więzienia, ale przede wszystkim to wystawa o Władysławie i jego miłości do muzyki – tłumaczy Karol Szymkowiak, fotograf.

Karol Szymkowiak to fotograf dokumentalista, członek ZPAF, kurator Kolekcji Wrzesińskiej i laureat prestiżowych konkursów, takich jak choćby Wielkopolska Press Photo czy Moja Wielkopolska. W 2018 roku uhonorowany statuetką Fotokretor.

Jego zainteresowania artystyczne skupione są głównie wokół nurtu Nowego Dokumentu i Nowej Topografii. Fascynuje go m.in. poszukiwanie surrealizmu w realistycznych zapisach rzeczywistości tworzonych przy pomocy medium jaki jest fotografia. Prezentowany na wystawie cykl, na który składają się fotografie i fotokolaże, będzie można ogląda do 25 listopada. Zapraszamy! – mówi Matusz Kiszka, Kierownik Działu Fotografii w WBPiCAK w Poznaniu.