“Pandemia w Wielkopolsce się rozwija” – uruchamiane są kolejne łóżka covidowe i punkty wymazowe

W Urzędzie Wojewódzkim odbyła się konferencja prasowa poświęcona aktualnej sytuacji epidemiologicznej w regionie. Wojewoda przekazał, że z uwagi na wyraźny rozwój pandemii w województwie, a tym samym wzrostem liczby osób zakażonych i hospitalizowanych uruchomione zostaną kolejne łóżka covidowe w regionie.

 

Jak wskazał wojewoda wielkopolski, Michał Zieliński, w Wielkopolsce odnotowywane są wyraźne wzrosty liczby zarówno osób zakażonych jak i hospitalizowanych. Co więcej, te wzrosty w ostatnim tygodniu bywają nawet dwukrotne.

Wczoraj na ponad 6 tysięcy wykonanych testów, ponad 1300 było z wynikiem pozytywnym. Wojewoda zapewnił, że sytuacja jest na bieżąco monitorowana, jednocześnie wskazując, że podejmowane są działania, m.in. przy konsultacji z wielkopolskim NFZ oraz dyrekcją szpitala tymczasowego.

Dziennie w Wielkopolsce jest ok. 85 hospitalizacji osób zmagających się z Covid-19. Wojewoda zaznaczył, że ok. 75% pacjentów wymagających hospitalizacji to osoby niezaszczepione.

W celu zapewnienia dostępu do łóżek szpitalnych, w środę uruchomiono kolejny moduł w szpitalu tymczasowym na MTP. Było to dodatkowe 28 miejsc dla pacjentów. Z uwagi na rozwój epidemii, w niedzielę uruchomione będą kolejne, dzięki czemu łącznie funkcjonować będzie tam ponad 100 łóżek.

Dyrektor Szpitala Klinicznego Przemienienia Pańskiego w Poznaniu, który sprawuje nadzór nad placówką tymczasową wskazał, że obecnie na MTP uruchomione są 94 łóżka w tym 10 respiratorowych. Kadra medyczna stara się, by pacjenci mogli jak najszybciej dojść do zdrowia i nie przebywali długo w szpitalu, m.in. ze względów psychologicznych.

Jak wskazał, obecnie nadal dostępne są miejsca na oddziale intensywnej terapii w szpitalu, jednak wszyscy pacjenci, którzy tam trafiają to osoby niezaszczepione. Dyrektor przekazał, że u osób zaszczepionych przeciw Sars-CoV-2 przebieg choroby wygląda zupełnie inaczej, dlatego trudno mu zrozumieć wciąż niskie zainteresowanie szczepieniami ze strony Polaków. Wskazał, że „chęci społeczne (w zakresie szczepień) są ułomne”.

Podczas konferencji dyrektor przyznał, że kadra szpitala tymczasowego zaczyna odczuwać zmęczenie, ale placówka stara się utrzymać motywację zespołu. Poinformował także, że do opiekunów i zespołów pielęgniarskich dołączą strażacy, którzy wiosną także okazali się być dużą pomocą kadrową. Wskazał także, że na terenie szpitala tymczasowego pracują również wolontariusze, którzy pomagają głównie przy wydawaniu posiłków oraz kontakcie z bliskimi pacjentów.

Zastępca dyrektora ds. medycznych Wielkopolskiego Oddziału NFZ, Hanna Philips przekazała, że NFZ na bieżąco monitoruje sytuację związaną z dostępnością łóżek covidowych. Przyjęto strategię, by utrzymać co najmniej ok. 30% bufor wolnych miejsc, by w razie nagłego załamania sytuacji być w stanie przyjąć pacjentów.

Dwa razy w tygodniu zbierane są dane dotyczące długości pobytu pacjentów w szpitalach. Obecnie wynosi ona średnio ok. 7,2 dnia dla pacjentów na II poziomie zabezpieczenia. Jednocześnie monitorowana jest sytuacja w placówkach, w których są wolne łóżka, które mogą zostać przekształcone w łóżka covidowe. Warunkiem jest jednak zapewnienie im dostępu do instalacji tlenowej.

Jednocześnie dyrektor przyznała, że zauważalny jest wzrost liczby hospitalizowanych dzieci – nie tylko z powodu Covid-19, ale także wirusa RSV.

Przekazała także, że uruchamiane są kolejne punkty wymazowe, by zapewnić lepszy i szybszy dostęp do testów.