„Enigma. Poznańskie ślady” – jak pozyskiwano informacje do złamania kodu Enigmy i co ujęto w tajnych dokumentach?

Nieznane fakty, tajne dokumenty, operacje specjalne – to i wiele innych rzeczy opisano w książce „Enigma. Poznańskie ślady”, której oficjalna premiera odbędzie się dzisiaj w Centrum Szyfrów Enigma.

 

Enigma i jej rozszyfrowanie, co było jednym z kluczowych i przełomowych momentów wojny nadal budzi wiele zainteresowania na całym świecie. Poznańscy kryptolodzy, którym udało się złamać jej kod osiągnęli coś, co wcześniej nie udało się wielu, którzy próbowali.

W ostatnich latach Miasto Poznań coraz częściej i mocniej przypomina, że historia Enigmy jest związana właśnie ze stolicą Wielkopolski. Kolejnym krokiem ku temu jest książka „Enigma. Poznańskie ślady” Wydawnictwa Miejskiego Posnania. Oficjalna premiera połączona ze spotkaniem tematycznym odbędzie się już dziś.

Książka to efekt pracy znanych badaczy historii. Opisano w niej m.in. wcześniej nieopisywane fakty, tajne dokumenty, istotne dla sprawy spotkania i operacje specjalne. Podjęto również próbę wyjaśnienia niektórych zagadek Enigmy.

W książce ujęto kilkanaście publikacji związanych z Enigmą, w tym te dotyczące m.in. metod zdobywania tajnych informacji na jej temat.

Premiera książki odbędzie się dzisiaj w Centrum Szyfrów Enigma przy ul. św. Marcin, o godzinie 17:00. Wstęp na wydarzenie jest wolny. W spotkaniu wezmą udział: Szymon Mazur z Wydawnictwa Miejskiego Posnania, dr Piotr Grzelczak z poznańskiego IPN oraz dr Wojciech Mania z Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej.

Książkę można kupić w sklepie Wydawnictwa Miejskiego Posnania.