Nowe komunikaty głosowe w poznańskich tramwajach

W pojazdach na liniach Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu można usłyszeć nowe komunikaty głosowe „Ostrożnie – wysiadanie na jezdnię”. Mają one na celu ostrzec podróżujących, że wysiadanie z pojazdu na najbliższym przystanku będzie się odbywało bezpośrednio na jezdnię. Dotyczy to zarówno przystanków typu wiedeńskiego, jak i tych, na których nie ma tego udogodnienia.

 

W ubiegłym roku oddano w Poznaniu do użytku przystanki wiedeńskie Sielska (przystanek w kierunku Górczyna) i Rynek Jeżycki (przystanki w ciągu ulicy Dąbrowskiego). W obu lokalizacjach wsiadanie i wysiadanie z tramwajów jest teraz łatwiejsze, bardziej wygodne i bezpieczniejsze. Przystanki wiedeńskie powstają tam, gdzie pasażerowie wsiadają do pojazdu komunikacji miejskiej bezpośrednio z jezdni. Aby to ułatwić, fragment jezdni na długości przystanku podwyższa się do poziomu chodnika (pierwszy raz takie rozwiązanie zastosowano w Wiedniu, stąd nazwa).

To udogodnienie ma szczególne znaczenie w przypadku osób starszych, z niepełnosprawnościami, ale także opiekunów z dziećmi w wózkach oraz dzieci. Ważny jest też aspekt bezpieczeństwa, ponieważ kierowcy samochodów przed przystankiem wiedeńskim mają obowiązek zwolnić, z uwagi na wjazd na wyniesioną platformę jezdni.

W celu jeszcze lepszego dotarcia z informacją do pasażerów Zarząd Transportu Miejskiego przygotował nowy komunikat głosowy. Jest on emitowany przed otwarciem drzwi tramwaju na przystankach wiedeńskich oraz w lokalizacjach, gdzie platformy przystankowe także znajdują się bezpośrednio na jezdni. W takiej sytuacji, niezależnie czy korzystamy z przystanku wiedeńskiego czy nie, zawsze warto zachować czujność i koncentrację. Mamy nadzieję, że komunikat „Ostrożnie – wysiadanie na jezdnię” jeszcze bardziej poprawi bezpieczeństwo pasażerów w transporcie zbiorowym.  

Wyniesione platformy przystankowe, poza wskazanymi powyżej przystankami Sielska i Rynek Jeżycki funkcjonują w Poznaniu także w kilku innych  lokalizacjach: na ul. Gwarnej, na ul. Strzeleckiej (przystanek Łąkowa i pl. Wiosny Ludów), na ul. Św. Marcin (przystanek Ratajczaka), na ul. Wierzbięcice (przystanki Św. Czesława) oraz na ul. Górna Wilda (przystanki Różana).

Ponadto w powyższych lokalizacjach, w gablotach informacyjnych wiat umieszczono nowe podwieszki edukacyjne dotyczące przystanków wiedeńskich.