W Poznaniu otwarto Izbę Pamięci Akivy Egera

Na terenie Wyższej Szkoły Umiejętności Społecznych, tuż obok cmentarza żydowskiego przy ul. Głogowskiej w Poznaniu otwarto dziś Izbę Pamięci Akivy Egera.

 

Akiva Eger w 1815 roku został rabinem w Poznaniu, gdzie pełnił swoją funkcję do 1837 roku, czyli do swojej śmierci. Był żydowskim uczonym, założycielem szkoły talmudycznej w Mirosławcu, a także autorem licznych dzieł literackich. Został pochowany na cmentarzu żydowskim przy ul. Głogowskiej w Poznaniu, przy którym dziś wspólnie modlili się Żydzi i Chrześcijanie. Jest uznawany za jednego z najwybitniejszych nie tylko swoich czasów, ale także w historii judaizmu w Poznaniu i w Polsce.

W Poznaniu trwają główne uroczystości związane z obchodami XXV Dnia Judaizmu. W Wyższej Szkole Umiejętności Społecznych, tuż po wspólnej modlitwie na cmentarzu żydowskim znajdującym się w podwórzu szkoły (więcej tutaj), otwarto dziś Izbę Pamięci Akivy Egera.

Projekt wykonał prof. Eugeniusz Matejko, który zaprezentował efekt końcowy podczas uroczystego otwarcia Izby. Zaproszeni goście po przywitaniu przez dr Aleksandrę Iwaszkiewicz-Wodę, rektor WSUS, przecięli symboliczną wstęgę i wpisali się do księgi pamiątkowej.

Następnie odbył się wykład wygłoszony przez prof. Rafała Witkowskiego z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Obchody XXV Dnia Judaizmu potrwają do 20 stycznia.