Spotkanie biblijne z okazji XXVI Dnia Judaizmu. Menorę Dialogu zapalił m.in. wiceprezydent Poznania

W Poznaniu trwają obchody Dnia Judaizmu, organizowane przez Stowarzyszenie Coexist i Referat ds. Dialogu Międzyreligijnego Archidiecezji Poznańskiej. We wtorkowy wieczór w kościele św. Wojciecha odbyło się wspólne nabożeństwo biblijne „Przejście Pana: dzisiaj wychodzicie” pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego.

 

Dzień Judaizmy został ustanowiony w 1997 roku przez Konferencję Episkopatu Polski. Przypada 17 stycznia, czyli w wigilię Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Celem jest przede wszystkim rozwój dialogu i współpracy chrześcijańsko-żydowskiej oraz modlitwa i refleksja nad tym c łączy obie religie.

Tegoroczne obchody w Poznaniu rozpoczęły się 7 stycznia i potrwają do 18 stycznia.

We wtorkowy wieczór 17 stycznia, w kościele św. Wojciecha w Poznaniu odbyło się nabożeństwo biblijne „Przejście Pana: dzisiaj wychodzicie” pod przewodnictwem abpa. Gądeckiego. Nabożeństwo rozpoczęło się od uroczystego zapalenia Menory Dialogu, czego dokonała Alicja Kobus, wiceprzewodnicząca Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP wraz z zastępcą prezydenta Poznania, Jędrzejem Solarskim.

Podczas liturgii uczestnicy mogli wysłuchać fragmentów tekstów z Księgi Rodzaju i Księgi Wyjścia. Abp. Gądecki podczas homilii skupił się na rozważaniu słów „pamiętajcie” i „dzisiaj” nawiązując do programu tegorocznych obchodów Dnia Judaizmu. Odniósł się też do słów papieża Franciszka, który podkreślił rolę dialogu międzyreligijnego w drodze do wzrostu braterstwa i pokoju na świecie. Na koniec zaapelował o modlitwę za naród żydowski słowami papieża Jana Pawła II.

O komentarz żydowski zadbał prof. Stanisław Krajewski z Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów, a ewangelię odczytał ks. Marcin Kotas z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Poznaniu.

Dziś, 18 stycznia, w ostatnim dniu obchodów odbędzie się wręczenie Nagrody „Menora Dialogu”, którą przyznano prof. Stanisławowi Krajewskiemu oraz Monice Krajewskiej „za zbliżanie ludzi, kultur, religii i narodów”. Nagroda jest przyznawana przez Stowarzyszenie Coexist i Fundację Signum. Uroczystość rozpocznie się o godzinie 17:00 w Akademii Lubrańskiego.