Ruszył nabór do kolejnej edycji programu “Poznań bez azbestu”

Już po raz kolejny Miasto Poznań pomoże w usuwaniu azbestu z przestrzeni miejskiej. Można już składać wnioski do kolejnej edycji programu usuwania wyrobów azbestowych z budynków. Miasto nie tylko sfinansuje, ale i zleci odpowiednim firmom to zadanie.

 

Przez wiele lat azbest był popularnym środkiem wykorzystywanym w budownictwie, Z czasem jednak potwierdzono jego szkodliwość dla zdrowia i życia człowieka, dlatego konieczne jest usunięcie go z dachów czy ścian budynków, w których został zamontowany. Choć akcja trwa od wielu lat nadal znajdują się nieruchomości, przy których wykorzystano wyroby azbestowe.

Usunięcie tego typu wyrobów także nie jest zadaniem prostym. Istotne jest odpowiednie zabezpieczenie osób pracujących przy nim oraz odpowiednie składowanie i utylizacja. Właśnie dlatego należy wynająć do tego profesjonalne firmy, które posiadają odpowiednie zezwolenia m.in. na przewożenie, składowanie czy też utylizację środków.

Od lat Miasto Poznań finansuje działania mające na celu usunięcie wyrobów azbestowych z przestrzeni miejskiej. W ramach programu „usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest dla Miasta Poznania na lata 2021-2032″ finansowane są demontaż, zapakowanie, transport i unieszkodliwienie wyrobów zawierających azbest lub zapakowanie odpadów zawierających azbest składowanych na nieruchomości, transport i unieszkodliwienie tych wyrobów. Środki na finansowanie zadania pochodzą z miejskiego budżetu oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

Mieszkańcy nie muszą się martwić o organizację – Miasto nie tylko pokryje 100% kosztów, ale też zleci usunięcie azbestu wykonawcy, który zostanie wybrany w przetargu.

Należy pamiętać o wyjątkach dotyczących programu Usługa demontażu elewacji, przegród wewnętrznych i rur z wyrobów zawierających azbest nie obejmuje spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych. Z kolei usuwanie wyrobów go posiadających, takich jak izolacje, otuliny, rury, złącza i uszczelki, materiały cierne i włókiennicze nie dotyczy przedsiębiorców, osób prawnych i jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej.

W ubiegłym roku w ramach programu usunięto ponad 323 tony wyrobów z azbestem z 272 lokalizacji w Poznaniu.

Nabór do kolejnej edycji właśnie ruszył i potrwa do 29 kwietnia 2022 roku. Wnioski wraz z załącznikami można składać pocztą na adres: Wydział Kształtowania i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Poznania, ul. Gronowa 22a, 61-655 Poznań, przez ePUAP lub osobiście w siedzibie wydziału (po uprzednim telefonicznym lub mailowym umówieniu wizyty). Decyduje kolejność zgłoszeń.

Szczegóły dotyczące programu oraz wzory wniosków, wraz z listą wymaganych dokumentów, można znaleźć na stronie internetowej. Informacji udzielają również pracownicy Wydziału Kształtowania i Ochrony Środowiska – tel. 61 878 5017 oraz 61 878 4053, e-mail: [email protected].