Omikron dominującym wariantem Sars-CoV-2 w Poznaniu. Wykryto także podwariant BA.2

Przez niektórych nazywany jest „niewidzialnym”, ale to nie oznacza, że naukowcy go nie wykryją. W Poznaniu potwierdzono występowanie podwariantu BA.2 wariantu Omikron, który wyraźnie dominuje wśród zakażonych mieszkańców Poznania. Naukowcy na bieżąco analizują sytuację epidemiologiczną w mieście badając m.in. ścieki.

 

Od dłuższego czasu Miasto Poznań współpracuje z naukowcami z ICHB PAN oraz spółką Aquanet monitorując obecność wirusa Sars-CoV-2 w kanalizacji. Dzięki temu możliwe jest jeszcze szersze analizowanie sytuacji epidemiologicznej w Poznaniu.

Ścieki pobierane są do badań z pięciu miejsc, w tym z Centralnej Oczyszczalni Ścieków w Koziegłowach oraz Lewobrzeżnej Oczyszczalni Ścieków w Poznaniu.

Z próbek wyodrębniany jest wirus Sars-CoV-2 i określana jest jego ilość. Pozyskane dane i widoczne trendy w zakresie wzrostu czy spadku zachorowań w danym momencie są zgodne z oficjalnymi danymi ministerstwa zdrowia na podstawie wykonanych testów. Analiza ścieków pozwala na lepszy monitoring bieżącej sytuacji i dodatkowe badania.

Jak przekazano w najnowszym komunikacie, analiza próbek pobranych w ostatnim tygodniu stycznia wskazuje, że w ściekach jest coraz więcej koronawirusa, co potwierdza wzrost liczby zakażeń w mieście. Obecnie poziom wirusa Sars_CoV-2 jest ponad dwukrotnie wyższy niż w czasie szczytu trzeciej fali zakażeń, czyli w listopadzie 2021 roku.

Ustalono także, że wariant Omikron stał się wyraźnie dominującym – wykryto go we wszystkich pobranych próbkach.

Na podstawie ustalono też, że w Poznaniu występuje podwariant Omikrona BA.2, który nazywany jest „ukrytym” lub „niewidzialnym”. Dlaczego właśnie tak?

„Podwariant BA.2 nazywany jest niewidzialnym, gdyż posiada dodatkowe mutacje w obrębie swojego genomu, które utrudniają jego identyfikację za pomocą specyficznych sond i starterów. Nie oznacza to jednak, że osoby zakażone podwariantem BA.2 otrzymają negatywny wynik testu na obecność koronawirusa. Testy genetyczne oparte o reakcję RT-PCR, takie jak np. test opracowany przez Instytut Chemii Bioorganicznej PAN (MediPAN 2G+ FAST COVID) wykrywają zakażenie wariantem Omikron, w tym podwariantem BA.2. Problemy mogą pojawić się dopiero w momencie określania, jaką odmianą koronawirusa jesteśmy zakażeni, co nie jest rutynowym testem wykonywanym dla każdej testowanej osoby” – wyjaśnia dr Paweł Zmora, kierownik Zakładu Wirusologii Molekularnej ICHB PAN

Według wstępnych badań na świecie podwariant BA.2 jest nieco bardziej zakaźny niż podwariant BA.1, czyli „podstawowy” Omikron. Na razie nie ma jednak podejrzeń, by miał powodować cięższy przebieg choroby.